סקר מכון סמית לחדו"ש:

70% מהמתלבטים בבחירות: נושאי דת ומדינה ישפיעו במידה רבה על החלטתנו

67% מהציבור היהודי בישראל אומרים שנושאי דת ומדינה ישפיעו במידה רבה על הצבעתם, ביניהם 69% מהחילונים ו-91% מהחרדים

ההפגנה הגדולה למען שיוויון בנטל ברחבת מוזיאון תל-אביב. 07.07.2012. צילם: הפורום לשיוויון בנטלהפגנה למען שוויון בנטל ברחבת מוזיאון תל אביב, יולי 2012. צילם: הפורום לשוויון בנטל

67% מהציבור היהודי בישראל אומרים שנושאי דת ומדינה ישפיעו במידה רבה על הצבעתם וביניהם 70% מהמתלבטים איך להצביע.38% מהציבור אמרו שנושאים אלה ישפיעו על הצבעתם במידה רבה מאוד ו-29% שבמידה די רבה. רק 33% אמרו שנושאים אלה ישפיעו במידה מועטה או לא ישפיעו כלל.

ממצאים אלה מעניינים במיוחד לאור הנוכחות המועטה יחסית של נושאי דת ומדינה במערכת הבחירות, להוציא נושא השוויון בנטל. כך עולה מסקר שערך מכון סמית ב-14 וב-15 בינואר בקרב מדגם מייצג של 500 איש מקרב האוכלוסייה הבוגרת בישראל. השאלה שנשאלה היתה: "באיזו מידה עמדות מפלגה מסוימת בנושאים הקשורים לדת ומדינה, כמו גיוס בחורי הישיבות או נישואים אזרחיים, ישפיעו על הצבעתך"?

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "יש להצטער על העיסוק הדל בנושאי דת ומדינה במערכת הבחירות, להוציא במגזר החרדי. הדבר לא רק פוגע באיכות הדיון הציבורי ובמידע שמקבלים הבוחרים. הוא גם מנוגד

מנכ"ל חדו"ש, הרב רגב: "העיסוק הדל בנושאי דת ומדינה במערכת הבחירות פוגע בדיון הציבורי וגם באינטרסים של המפלגות"

לאינטרסים של המפלגות מכל חלקי הקשת הפוליטית. ברור לגמרי שלנושאים אלה השפעה מכרעת על החלטות המצביעים מכל המחנות והמגזרים, ולכן חשוב שהם יידעו מה עמדותיה של כל רשימה".

69% מהחילונים אמר שנושאי דת ומדינה ישפיעו במידה רבה על הצבעתם, 64% מהעולים אבל גם 91% מהחרדים ו-81% מהדתיים. הציבור שנושאי דת ומדינה ישפיעו במידה המועטה ביותר על הצבעתו הם המסורתיים (49%). 70% מאלה שעדין לא החליטו איך להצביע אמרו שנושאי דת ומדינה ישפיעו במידה רבה על החלטתם.

בפילוח לפי מפלגות, 90% מהמתכוונים להצביע מרצ אמרו שנושאי דת ומדינה ישפיעו במידה רבה על הצבעתם, 96% ממצביעי ש"ס, 83% ממצביעי יהדות התורה, 78% ממצביעי הבית היהודי, 71% ממצביעי יש עתיד, 63% ממצביעי העבודה, 56% ממצביעי התנועה וגם 48% ממצביעי הליכוד ביתנו.

לידיעה במגפוןאיך תוכל לפעול?