הראשון לציון נגד הטייקונים

עמאר הוציא פסק הלכה נגד הריכוזיות בשוק ההון

הרב הראשי הסביר כי אנשים הגורמים נזק לכספי ציבור מחויבים לשאת באחריות

הרב הראשי הספרדי ונשיא בית הדין הרבני הגדול לערעורים שלמה עמאר. 03.03.2011. צילום'' מרים אלסטר, פלאש 90.הרב הראשי הספרדי ונשיא בית הדין הרבני הגדול לערעורים שלמה עמאר.  צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הרב הראשי לישראל, שלמה עמאר, פרסם פסק הלכה תקדימי בדבר האחריות האישית החלה על בעלי השליטה בחברות בנוגע לכספי הציבור הנמצאים בידיהם. פסק ההלכה גם אוסר על קיומן של בעלויות צולבות. פסק ההלכה הוצג במסיבת עיתונאים של עמאר והתנועה לאיכות השלטון.

עמאר פסק, כי אנשים הגורמים נזק לכספי הציבור מחויבים לשאת באחריות לנזק זה ואף לשפות את הניזוקים. ב"כיכר השבת" נכתב כי הרב הסביר שהאחריות נובעת מכך שבעלי ההון פועלים כמומחים ומקבלי שכר.

לפי אתר "פורבס", לדברי הרב עמאר "עמדת ההלכה על פי תורתנו הקדושה היא, כי בעלי השליטה בגופים הפיננסיים הציבוריים למיניהם, הם וכל עושי דברם, ובכללם מנהלי בנקים, מנהלי קרנות פנסיה ומנהלי כספים... אסורים הם להשקיע

פסק ההלכה אוסר על קיומן של בעלויות צולבות

כספים אלו בחברות שלהם, או שמתנהלות על ידם מצד אחר, שכן יש להם מזה רווח או טובות הנאה, והוא דבר פשע ועבירה, כי טבע הוא באדם לנטות אחר טובת עצמו... ובוודאי שבסופו של דבר יוצאים מזה נזקים רבים לציבור המפקיד בידיו את כספם".

הרב אמר כי ידאג שפסק ההלכה "יתפרסם בכל המקומות הראויים וגם בספרים שלי". לדבריו, שוחח עם ח"כים מהליכוד ומהעבודה "וראיתי שיש אהדה גדולה לעניין הזה". עמאר הדגיש כי הוא תומך בחקיקה לצמצום תופעת הריכוזיות.

לידיעה ב"כיכר השבת"

 לידיעה ב"פורבס"איך תוכל לפעול?