משרד החינוך לישיבות:

אסור לגייס תלמידים לפעילות תעמולת בחירות או לאפשר להם פעילות פוליטית בשעות הלימודים

עמותת חדו"ש פנתה בשבוע שעבר למשרד החינוך בדרישה להוציא את ההנחיה. מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב, "מביע סיפוק מהוראה אך דורש להגביר את הפיקוח והביקורות בישיבות, כדי למנוע הפרת חוק המונית"

ישיבת פוניבז' בבני ברק לאחר החזרה מחופשת בין הזמנים של הקיץ ותחילת זמן אלול תקופת הלימודים שלפני הימים הנוראים. 20.08.2012 צילום נתי שוחט פלאש 90.jpgישיבת פוניבז' בבני ברק (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

מנהל אגף בכיר למוסדות תורניים במשרד החינוך, עמוס ציאדה, הוציא אתמול הוראה לראשי הישיבות ומנהליהן, האוסרת על פעילות מפלגתית של התלמידים והאברכים בשעות הלימודים. ההוראה גם אוסרת על הישיבות לגייס את תלמידיהן לתעמולה. ציאדה כותב: "למען הסר ספק מובהר בזה כי על הלימודים להימשך כסדרם גם בתקופת הבחירות ועל התלמידים לשהות בין כותלי המוסד בכל השעות כפי שהוצהר עליהן ולקיים בהן לימודים בלבד, ללא תעמולה".

ביום חמישי הוציא מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, מכתב דחוף לציאדה וכן לחשבת הכללית במשרד האוצר, מיכל עבאדי בויאנג'ו, ולמשנה לחשבת יאיר טל, שבו דרש להנחות את הישיבות שלא יאפשרו גיוס התלמידים שלהן לתעמולת בחירות ולאכוף איסור זה.

רגב הביע סיפוק מהוראת ציאדה, אבל אמר ש"לא די בה. המבחן האמיתי הוא מבחן הפיקוח. חדו"ש דורשת ממשרד החינוך וממשרד האוצר להודיע על הגברת הפיקוח וביקורות הפתע עד הבחירות, כדי שההוראה לא תישאר אות מתה". לדבריו, "ניסיון העבר מלמד שרק ביקורות יעילות יכולות למנוע גיוס המוני של האברכים למערכת הבחירות".

חדו"ש פנתה למשרד האוצר ולמשרד החינוך, בין היתר, בתגובה להכרזת מנהיג ש"ס הרב עובדיה יוסף בשיעור הלוויין שלו:

מדברי הרב יוסף עולה בבירור הנחיה לתלמידים להיעדר מהלימודים בישיבות ובכוללים לצורכי בחירות

"אני קורא לכל האברכים לצאת ולחזק את התנועה, 'עת לעשות לה’ הפרו תורתך', תקומו מלימוד התורה ותצאו להשפיע – כולם צריכים להצביע ולהשפיע למען ש״ס, לא יהיה לו קואליציה בלעדינו... יילכו מבית לבית וישפיעו עליהם לתמוך במחזיקי התורה, כדי שבעזרת ה’ יהיו לנו הרבה מנדטים".

רגב כתב לציאדה ולבכירי האוצר, כי "מדברי הרב יוסף עולה בבירור הנחיה לתלמידים להיעדר מהלימודים בישיבות ובכוללים לצורכי בחירות, בניגוד לנוהל קבלת התמיכות, הקובע מכסת שעות לימוד, ולהתחייבויות שנתנו הישיבות".

גם בתוכנית "מה בוער" בהנחיית רינו צרור תוארה ותועדה בשבוע שעבר תופעת ההתגייסות של תלמידי ישיבות ומוסדות דת לקידום הבית היהודי. לדברי רגב, "כדי למנוע התרחבות המצב הבלתי תקין הזה חיוני שיתקיימו בתקופה זו ביקורות פתע מוגברות ויחוזק מערך הביקורות מטעם משרד החינוך ומשרד האוצר. הימנעות מפעולה כזו תהיה מתן הכשר שבשתיקה להפרת חוק המונית ולמצב שישים ללעג את מנגנון חלוקת ההקצבות, הפיקוח והאכיפה של האגף למוסדות תורניים. הדבר יפגע פגיעה ממשית בשלטון החוק ואף יחתור תחת ההגינות והשוויון של מערכת הבחירות".

 לידיעה במגפון

לידיעה ב-News1איך תוכל לפעול?