להקדים רפואה להפרה

חדו"ש לשרים: גבשו מתווה הכולל הפסקת תקצוב למוסדות חינוך שיפרו את הנחיות הקורונה

בשל החשש מזינוק בתחלואה ומסגר מתקרב, עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון דורשת מהשרים להודיע שאם יוטלו הגבלות על מערכת החינוך, יינקטו סנקציות נגד מוסדות שיפרו אותן, לרבות שלילת תקציבים וביטול רישיון

ישיבת פוניבז' בבני ברק לאחר החזרה מחופשת בין הזמנים של הקיץ ותחילת זמן אלול תקופת הלימודים שלפני הימים הנוראים. 20.08.2012 צילום נתי שוחט פלאש 90.jpgישיבת פוניבז' בבני ברק (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

עם תחילת שנת הלימודים במוסדות החרדיים, בשבוע שעבר, ולקראת פתיחת שנת הלימודים הקרובה ב-1 בספטמבר, קוראת עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון לשרים לגבש מתווה הכולל הפסקת תקצוב ושלילת רישיון למוסדות חינוך אשר יפרו הגבלות שיוטלו על מערכת החינוך בשל התפרצות הקורונה המחודשת, ככל שיגובשו הנחיות בעניין.

במכתב שעליו חתום עו"ד שגיא אגמון, סמנכ"ל חדו"ש, שנשלח לשר האוצר, לשרת החינוך, לשר הבריאות, לשר לביטחון הפנים וליועץ המשפטי לממשלה נכתב: "ניסיון העבר מלמד כי גם כאשר הוכרז סגר על מערכת החינוך, הרי שחלקים גדולים במערכת החינוך החרדית המשיכו לפעול כרגיל, תוך הפרה גלויה ובוטה של הדין, ולמעשה אף ללא ניסיון להסתיר זאת".

בשל ניסיון העבר, חדו"ש מעלה במכתבה חשש ממשי כי במקרה של סגר, או הנחיות משמעותיות המתייחסות למערכת החינוך, שיתוף הפעולה של מסגרות החינוך החרדיות יהיה

חלקים גדולים במערכת החינוך החרדית המשיכו לפעול כרגיל, תוך הפרה גלויה ובוטה של הדין

מצומצם גם הפעם. על פי המכתב, "ניסיונותיהן של הממשלה הקודמת ורשויות המדינה להידבר עם מנהיגי החברה החרדית, או להתמודד עם ההפרות במוסדות החינוך החרדיים באמצעות קנסות, התבררו כחסרי תועלת מעשית".

עוד נאמר כי משרד החינוך לא נקט אמצעים כלשהם נגד מוסדות חינוך אשר הפרו את ההנחיות. מכך יש ללמוד כי הרתעה המתבססת על אכיפה פלילית באמצעות קנסות הוכחה כלא אפקטיבית, ועל הרשויות המוסמכות להקדים ולגבש מדיניות גלויה של הרתעה בכלים נוספים. לפיכך דורשת חדו"ש מהשרים להקדים רפואה למכה ולהצהיר מבעוד מועד כי מוסד חינוך אשר ייתפס בפתיחה בניגוד להגבלות או יפר משמעותית את אחת מהתקנות, יינקטו נגדו צעדי אכיפה, לרבות שלילה מיידית של תקציבים וביטול רישיון.

בחדו"ש מדגישים כי אף על פי שככל הידוע עיקר ההפרות בסגרים הקודמים היו במוסדות חינוך חרדיים, כל האמור להלן מתחייב ביחס לכל מוסד חינוך באשר הוא.איך תוכל לפעול?