שוויון לקהילת הלהט"ב

הרוב תומך בהכרת המדינה בנישואים של בני אותו המין

3 מכל 4 משתתפים בסקר חדו"ש תומכים בכך שזוגות בני אותו מין יקבלו את כל הזכויות שניתנות לזוגות אחרים

מצעד הגאווה בירושלים. 29.07.2010. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90מצעד הגאווה בירושלים. 29.07.2010. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

73% מהציבור היהודי הבוגר בישראל בדעה שיש לאפשר לזוגות בני אותו מין נישואים (54%) או רישום זוגיות (19%). כך עולה מסקר שערך מכון סמית בשביל עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון והבית הפתוח בירושלים לגאווה ולסובלנות. הסקר נערך לקראת מצעד הגאווה והסובלנות בירושלים, שמתקיים היום.

נוסח שאלת הסקר היה: "האם לדעתך יש לאפשר לזוגות בני אותו מין נישואים או רישום זוגיות בישראל? (רישום זוגיות אינו נישואים אבל מקנה זכויות וחובות דומות לנישואים)". כאמור, 73% מהמשיבים ענו בחיוב. רק 27% ענו שאין לאפשר לזוגות בני אותו המין לזכות בהכרת המדינה לזוגיות שלהם בישראל. בין החילונים, 93% תומכים בנישואים חד מיניים וגם בין הדתיים קיים שיעור תמיכה לא מבוטל – 39%. בקרב העולים מחבר העמים, שהחזיקו בעבר בעמדות שמרניות בנושאי יחסים להט"ביים, קיימת כיום תמיכה של 87% בנישואים חד מיניים.

תמיכת הציבור היהודי הבוגר בהכרת המדינה בזוגיות של בני אותו המין ניכרת בקרב מצביעי מפלגות הימין והשמאל כאחת.

70% מקרב מצביעי הליכוד, 85% ממצביעי כחול לבן, 65% ממצביעי ימינה, 100% ממצביעי העבודה ו-97% ממצביעי תקווה חדשה תומכים בהכרת המדינה בזוגיות חד מינית

70% מקרב מצביעי הליכוד, 85% ממצביעי כחול לבן, 65% ממצביעי ימינה, 100% ממצביעי העבודה ו-97% ממצביעי תקווה חדשה תומכים בכך.

שאלה נוספת שנשאלה בסקר היתה: "האם לדעתך זוגות בני אותו מין המנהלים חיי משפחה משותפים צריכים לקבל את כל הזכויות שמקבלים זוגות אחרים, כמו למשל הזכות לפונדקאות בישראל במקום הצורך להוציא מאות אלפי דולרים על הבאת ילד לעולם באמצעות פונדקאות בחו"ל?"

על פי הממצאים, 74% מהציבור היהודי הבוגר בדעה כי זוגות בני אותו מין צריכים לקבל את כל הזכויות שמקבלים זוגות אחרים. רק 26% טוענים כי הם לא צריכים לקבל אותן. כלומר, כמעט 3 מכל 4 מהנשאלים תומכים בכך שזוגות בני אותו מין יקבלו את כל הזכויות שניתנות לזוגות אחרים.

הרב עו"ד אורי רגב, מנכ"ל חדו"ש – לחופש דת ושוויון, אמר בתגובה על תוצאות הסקר: "דעת הרוב המכריע בציבור ברורה, והוא תומך בשוויון לקהילת הלהט"ב בכלל, ובנושאי זוגיות ופונדקאות בפרט. חשובה לא פחות העובדה שתמיכה גבוהה זו מאפיינת גם

תמיכה בהכרת המדינה בזוגיות חד מינית, מאי 2021תמיכה בהכרת המדינה בזוגיות חד מינית, מאי 2021

את מצביעי הליכוד, ימינה ותקווה חדשה. כל מי שמבקש להקים ממשלה המנציחה את הפגיעה בקהילת הלהט"ב אינו מבזה רק את ערכי הדמוקרטיה והשוויון, אלא גם את רצונם של מצביעיו. מגיעה לישראל ממשלה המכבדת את הבטחת מגילת העצמאות לחופש דת ושוויון זכויות לכל".

אלון שחר, מנכ"ל הבית הפתוח בירושלים לגאווה ולסובלנות, אמר: "ממצאי הסקר עולים בקנה אחד עם התחושה בשטח כי החברה הישראלית תומכת בשוויון לקהילה הלהט"בית. אבל נראה שמקבלי ההחלטות פועלים באופן שאינו משקף את רצון מצביעיהם ופוגעים פגיעה ישירה בקהילת הלהט"ב. אנו מרגישים זאת היטב כאשר מדובר במדיניות, חקיקה ותקציבים. כדי לעשות פה שינוי אמיתי אנו מזמינים אתכם להשתתף במצעד הגאווה והסובלנות הקרוב בירושלים ולהצטרף אלינו בקריאה לשוויון".

הסקר נערך באמצעות הטלפון בין 11 ל-12 במאי 2021, בקרב מדגם מייצג של 500 איש מקרב האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל (גילאי 18 ומעלה). טעות הדגימה – 4.5%.

לידיעה ב"מעריב"איך תוכל לפעול?