ניסיון השתלטות רועש

תושבי חריש: הכריזה לפני כניסת השבת – התרסה של ממש

תושבים בעיר מתלוננים כי מערכות הכריזה הפועלות בה באופן פיראטי לפני כניסת השבת גורמות "עינוי של ממש". בעקבות התלונות פנתה עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון לראש העיר בדרישה לפעול להסרת המפגע

היישוב חריש. צילום: idobi, wikipediaהיישוב חריש. צילום: idobi, wikipedia

עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון, פנתה לראש העיר חריש, מר יצחק קשת, בתגובה לפניות שהגיעו אליה מתושבים בנושא הפעלת מערכת כריזה בטרם כניסת השבת בעיר.

מתלונות שקיבלה חדו"ש מארגון התושבים "פורום הקהילות החילוניות בחריש" – המוביל מחאה עירונית בשלושת החודשים האחרונים כדי למנוע כל פרובוקציה או ניסיון לחרד את העיר – עולה כי מדי יום שישי בסמוך לכניסת השבת מפעילים גורמים חרדיים בעיר מערכת כריזה להשמעת שירי שבת, באופן הגורם מטרד.

לטענת התושבים, רעם המוזיקה מגיע למרחק של למעלה מקילומטר ממוקד הרעש, ומי שמתגורר בסמוך למוקד סובל מעינוי של ממש. עוד טוענים חברי הפורום כי מדובר ביוזמה שנועדה לייצר תמונת מצב כאילו חריש היא עיר חרדית.

הימנעותה של העירייה מלפעול יוצרת מעגל של סכסוך, פוגעת הן בשלוותם של התושבים החילונים והן בקדושת השבת של התושבים החרדים

על פי מכתב הפנייה שכתב עו"ד שגיא אגמון, סמנכ"ל ויועץ משפטי לעמותת חדו"ש, "ביישוב חריש תושבים מכל גוני הציבור – מחילונים ועד חרדים – אך זכות זו אינה משתרעת עד כדי זכאות לגרום למטרדי רעש קשים בשם הרצון לגרום לציבור החילוני לכבד את השבת (שהרי הציבור שומר המצוות אינו נזקק לרמקולים כדי לדעת כי מדובר בשבת וזמן כניסתה)".

עוד נכתב כי "תושבים חילונים הנפגעים מן המצב מפגינים נגד המפגע ונגד מה שהם חווים כניסיון להשתלטות חרדית על העיר, שהיא מטרה מוצהרת של גורמים חרדיים מסוימים בעיר. הפגנות‏ אלה ‏נערכות ‏לאחר‏ כניסת ‏השבת, ‏באופן ‏שלא ‏רק‏ שאינו ‏מחזק‏ את‏ שמירת השבת אלא גורם לפגיעה בצביונה, ודווקא באזורים החרדיים. נמצא שהימנעותה של העירייה מלפעול יוצרת מעגל של סכסוך, פוגעת הן בשלוותם של התושבים החילונים והן בקדושת השבת של התושבים החרדים ומביאה למצב של Lose-Lose עבור העיר כולה".איך תוכל לפעול?