גושפנקה למדיניות מפלה

חדו"ש לקבינט הקורונה: נעתור לבג"ץ אם יוחרג החינוך החרדי

עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון דורשת לא להחריג את החינוך החרדי מהמגבלות המוטלות על כלל מערכת החינוך ולמנוע את הדרת התלמידות הכרוכה בכך. חדו"ש פנתה לקבינט הקורונה בעקבות דיווחים על מתווה חד צדדי, שלפיו החינוך החרדי יפתח את שעריו, בין באישור הרשויות ובין תוך התעלמות מהן. על פי הפרסומים, התכנון מבוסס על השארת התלמידות בבית כדי להותיר לבנים כיתות פנויות

תלמידים בתלמוד התורה פועלי מנחם בביתר עילית. צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90תלמידים בתלמוד התורה פועלי מנחם בביתר עילית. צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90

עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון פנתה היום במכתב בהול לראש הממשלה, שר הבריאות, שר החינוך, יו"ר הכנסת, היועץ המשפטי לממשלה ומ"מ מפכ"ל המשטרה בדרישה לנהוג באופן שוויוני כלפי החינוך הממלכתי והחינוך החרדי בכל הקשור להשבתת המערכת עקב התחלואה במחלת הקורונה.

במכתב כותבת העמותה: "זה תקופה ארוכה מדווחת התקשורת על קבלת החלטות מסוכנות ומעוותות בלחץ חרדי ועל השלכות תופעה זו על התנהלות המשטרה ביחס למגזר זה... כבר אתמול נראו דיווחים מצולמים על בית ספר חרדי שבו התנהלו הלימודים כאילו לא היה איסור על כך".

בחדו"ש מציינים כי "ככל שהרשויות המוסמכות מוצאות שקיום לימודים במוסדות החינוך מהווה סכנה המצדיקה, לעת הזאת, את השבתתם – נדרש כי קבינט הקורונה, רשויות הבריאות והחינוך ורשויות אכיפת החוק ישמיעו קול ברור ותקיף אשר יבהיר כי לא ישלימו עם הפרת החוק ופתיחת בתי ספר בניגוד לדין, תוך סיכון בריאות הציבור ושלומו".
מרכיב נוסף בדיווח בתקשורת התייחס לכך שעל פי המתווה המתוכנן בחינוך החרדי, רק הבנים יחזרו ללמוד בקבוצות קטנות וישתמשו בכיתות הריקות של הבנות שיישארו בבית. במכתב, שעליו חתומה גם עמותת "כולן – לקידום השיח והעשייה

חדו"ש: הדרת התלמידות והקלות שבה נכונות רשויות החינוך החרדיות להפלותן לרעה, חמורות בעינינו לא פחות מאשר עצם קיום לימודים בתקופת האיסור

הפמיניסטית בישראל", טוענת חדו"ש כי "הדרת התלמידות והקלות שבה נכונות רשויות החינוך החרדיות להפלותן לרעה, חמורות בעינינו לא פחות מאשר עצם קיום לימודים בתקופת האיסור. למקרא הדיווחים בתקשורת יש חשש שהוראות הדין בנדון זה והאיסור לחרוג מכללי השוויון המגדרי בחינוך כאילו לא באו לעולם".

חדו"ש מפנה את תשומת הלב של הרשויות לאיסור המפורש על הדרת תלמידות בחינוך החרדי. הבהרה בעניין זה הועברה למשרד החינוך ולמשרד הפנים על ידי המשנה ליועץ המשפטי לממשלה כבר בחודש מאי, בעקבות פנייה קודמת של חדו"ש.

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אומר: "פעילותם של בתי ספר בחסות השלטון המקומי בניגוד לדין מבהירה את הצורך להפסיק מדיניות רופסת של מתן דו"חות לש"ג ולדמויות מקריות שנתפסו בסביבה, וחרף זאת – לפתוח בחקירה מיידית ולהעמיד לדין את הגורמים הבכירים השותפים לביצוע העבירות, בין אם אלה מנהלי מחלקות החינוך, מנהלי בתי הספר או אף ראשי הערים ככל שאינם מפעילים את הפיקוח העירוני להפסקת ההפרות".

במכתב מציינת חדו"ש כי היא מקווה שמדובר בפרסומים שגויים וכי אין כוונה לתת גושפנקה למדיניות מפלה. אולם ככל שיתקבלו החלטות מפלות ביחס להפעלת מוסדות החינוך, או העלמות העין מתמשכות של הרשויות ממוסדות המפרים את כללי הקורונה, היא תעתור באופן מיידי לבג"ץ.איך תוכל לפעול?