פגיעה במרחב משותף

חדו"ש: הפארק העירוני בעפולה נסגר בט' באב בניגוד לחוק

בעקבות סגירת הפארק העירוני בעפולה בט' באב דרשה עמותת חדו"ש שהעירייה תתחייב שלא לסגור את הפארק בעתיד, שכן צעד זה ננקט בניגוד לחוק ותוך התעלמות מהנחיה ברורה של היועץ המשפטי לממשלה

פארק עפולה. צילום: Almog, wikipediaפארק עפולה (צילום אילוסטרציה). צילום: Almog, wikipedia

בעקבות פנייה שקיבלה, עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון שלחה מכתב לראש עיריית עפולה, אבי אלקבץ, ולמ"מ מנהל הפארק העירוני, גולן וקנין. במכתב טענה העמותה כי ההחלטה של הרשויות לסגור את הפארק בט' באב מונעת מהעדפת שיקולים דתיים על פני הענקת שירות לכלל ציבור התושבים, ואינה מתיישבת עם החוק ועם הנחיות היועץ המשפטי לממשלה.

חדו"ש כתבה לאלקבץ ולווקנין כי "עניינו של 'חוק איסור פתיחת בתי עינוגים בט' באב' הוא בפתיחת עסקים ואין איסור על עצם ה'עינוג' גם בעיצומו של ט' באב. כך גם באשר למרחב הטבעי של הפארק העירוני שאינו 'בית עינוגים' במובן של החוק, אלא 'מרחב ציבורי משותף', אשר הציבור רשאי להשתמש בו בלא שפרנסי העיר יכפו עליו ועל המשתמשים בו דיני אבל".

הפארק העירוני הוא 'מרחב ציבורי משותף', אשר הציבור רשאי להשתמש בו בלא שפרנסי העיר יכפו עליו ועל המשתמשים בו דיני אבל

בפנייתה הדגישה חדו"ש כי את ההגבלות שהחוק מתיר להטיל יש לפרש באופן מצומצם וזהיר. במכתב הזכירה חדו"ש את עמדת היועץ המשפטי לממשלה מלפני שנה. אז החליטה העירייה לסגור את הפארק לאנשים שאינם תושבי עפולה.

החלטת העירייה אז נתפסה כניסיון למנוע כניסת ערבים לפארק העירוני. היועץ המשפטי לממשלה הודיע לבית המשפט כי "החלטה על כניסה ושהייה בפארקים עירוניים – המהווים מרחב ציבורי משותף – אינה יכולה להתבסס על שיקולים של גזע, דת, לאום, ארץ מוצא, מין, נטייה מינית או כל מאפיין טבוע אחר".

העירייה נאלצה לבטל את החלטתה על הגבלת השימוש בפארק. מעמותת חדו"ש נמסר: "אנו דורשים מעיריית עפולה להבהיר כי לא תשוב לסגור את הפארק העירוני בט' באב בעתיד. אם העירייה תעמוד על סמכותה לסגור את הפארק ביום זה, נביא את הדברים להכרעת בית המשפט".איך תוכל לפעול?