עשרות אלפי תלמידים מופקרים

עתירה לבג"ץ: 1 מ-7 ילדים בירושלים לומד בבי"ס לא חוקי

למעלה מ-40 אלף ילדים ונערים בירושלים לומדים במוסדות הפועלים ללא רישיון, ולרשויות אין רישום של התלמידים או מוסדות החינוך. משרד החינוך ועיריית ירושלים מתעלמים מהפרת החוק. עמותת חדו"ש וחברת מועצת העיר ד"ר לורה ורטון עתרו לבג"ץ בדרישה לאכוף את חוק לימוד החובה בעיר

ילדים בתלמוד תורה בביתר עילית בתחילת שנת הלימודים תשעג 19.08.2012 צילום נתי שוחט פלאש 90.jpgילדים בתלמוד תורה בביתר עילית (צילום אילוסטרציה. למצולמים אין קשר לכתבה) צילום: נתי שוחט, פלאש 90

עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון וחברת מועצת עיריית ירושלים, ד"ר לורה ורטון, הגישו אתמול עתירה לבג"ץ נגד משרד החינוך ועיריית ירושלים, בדרישה לאכוף את חוק חינוך החובה על כ-40 אלף ילדים ונערים בירושלים. כמחצית מהתלמידים שאליהם מתייחסת העתירה הם מהמגזר החרדי ומחציתם לומדים במזרח ירושלים. ילדים ונערים אלה אינם רשומים בשום מוסד רשמי, מוכר או פטור.

בירושלים לומדים כיום כ-280 אלף תלמידים במוסדות הפועלים כחוק – בחינוך הממלכתי לגווניו, ברשתות החינוך החרדיות ובמוסדות המאושרים על ידי המדינה (מוכר שאינו רשמי ומוסדות פטור). אבל לפי הנתונים הנחשפים בעתירה, בנוסף אליהם יש בעיר בין 40 אלף ל-50 אלף ילדים ונערים בגיל חינוך חובה, שרובם לומדים במוסדות הפועלים בניגוד לדין, בעיקר במגזר החרדי הקיצוני ובמזרח ירושלים. "כל זאת קורה תוך עצימת עיניים מוחלטת – ומכוונת – של משרד החינוך ושל עיריית ירושלים כאחד", נטען בעתירה.

המדובר אינו רק בהפרה פורמלית של הוראות החוק, אלא גם בעשרות אלפי תלמידים אשר אינם רוכשים מיומנויות בסיסיות, אינם לומדים לימודי ליבה, אין עליהם כל פיקוח בטיחותי, רפואי או תברואתי ואין כל פיקוח על שיטות ההוראה במוסד שבו הם לומדים.

העתירה מתמקדת במגזר החרדי, שאותו בחנו העותרות. עדויות של תלמידים לשעבר במוסדות חרדיים בלתי חוקיים, המובאות בעתירה, מציגות תמונת מצב מחרידה: עולה מהן שמורים נוקטים אלימות שיטתית נגד תלמידים, וכי זוהי פרקטיקה מקובלת. פגיעות מיניות נפוצות, אך אין בפני מי להתלונן ומי שיתלונן צפוי בעצמו לעונשים כבדים. הלימודים כוללים תכנים אנטי-ציוניים בוטים ותופעות קשות וחמורות אחרות. לפי העדויות, תוכני הלימוד במוסדות החינוך האמורים יקשו על הבוגרים והבוגרות לעצב את דרכם בבגרותם ולהשתלב בשוק העבודה ולשאת באחריות לפרנסת משפחותיהם, שכן תוכני הלימוד נעדרים מרכיבים חיוניים של השכלה כללית.

מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב: הברית הבלתי קדושה בין דת לפוליטיקה חותרת תחת שלטון החוק וגוזלת מן המתחנכים במסגרות אלה את היכולת להשתלב כאזרחים שווים בשוק העבודה, גם אם ירצו בכך בשלב עתידי כלשהו

חוק לימוד חובה ונוהלי משרד החינוך מטילים הן על משרד החינוך והן על הרשות המקומית לקיים מעקב רציף אחר רישומם של ילדים החייבים בלימוד חובה. החוק והנהלים גם מחייבים את הרשויות לוודא שכל ילד זוכה לחינוך כזה. על פי חוק פיקוח על בתי ספר, מוטלת חובה על משרד החינוך ועל הרשות המקומית לנקוט צעדים מינהליים ופליליים נגד מוסדות חינוך הפועלים שלא כחוק ונגד מנהליהם, וכן נגד הורי הילדים שאינם לומדים בבית ספר מורשה. אבל משרד החינוך ועיריית ירושלים אינם עושים כן.

מנכ"ל חדו"ש – לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, הדגיש עם הגשת העתירה כי "חדו"ש פועלת באופן עקבי מאז הקמתה לבער תופעות שבהן נמנעות הרשויות מלאכוף את עקרונות החוק על אישים וקבוצות במגזר הדתי ובכך מסייעות לקיצוניים לממש את רצונם להשליט על ציבוריהם מדינה בתוך מדינה, החסינה משלטון החוק ומערכי הדמוקרטיה. הברית הבלתי קדושה בין דת לפוליטיקה חותרת תחת שלטון החוק ואמינות הרשויות וגוזלת מן המתחנכים במסגרות אלה את חירות הבחירה והיכולת להשתלב כאזרחים שווים בשוק העבודה, גם אם ירצו בכך בשלב עתידי כלשהו. כאשר לאלה מתלוות אלימות והטרדות מיניות ללא פיקוח וללא מפריע – ברור כי מדובר במורסה עתירת מוגלה המחייבת טיפול עומק דחוף ונחוש. חבל כי פעם נוספת מתברר שבלי פנייה של ארגוני החברה האזרחית לבתי המשפט לתיקון המעוות, רשויות המדינה שזו חובתן עוצמות את עיניהן ומעדיפות להתעלם מן המציאות הקשה הזאת".

חברת מועצת עיריית ירושלים, ד"ר לורה ורטון, אמרה: "משרד החינוך והרשויות האחראיות על פיקוח בבתי ספר מתרשלים בעבודה בצורה חמורה. הנתונים המחרידים מראים שמדובר בהפרה המונית של חוק חינוך חובה ובהפקרה של עשרות אלפי ילדים. חובה לדאוג שכל ילד יהיה מוגן ושכל בית ספר יהיה תחת פיקוח שיבטיח תנאי לימוד ותנאי חיים נאותים. על הציבור ועל הממשלה לקבל אחריות על כלל הילדים. דעות, אמונות, ושיוך לקבוצות פריפריאליות שונות אינם תירוץ להזנחה".

לידיעה ב"כלכליסט"איך תוכל לפעול?