תמיכה חרדית במחיר אוטובוס בשבת

סקר חדו"ש: תמיכה רחבה בתחב"צ בשבת ונישואין אזרחיים

סקר שערכה עמותת חדו"ש לקראת יום זכויות האדם הבינלאומי: רוב הציבור היהודי בישראל תומך בתחבורה ציבורית בשבת. גם בזכות למשפחה יש תמיכה גבוהה: 69% מהציבור היהודי תומכים בהנהגת נישואים אזרחיים בישראל

תחנת אוטובוסים ברחוב אלנבי בתל אביב. צילום: סרג' אטל, פלאש 90. תחנת אוטובוסים ברחוב אלנבי בתל אביב (צילום אילוסטרציה). צילום: סרג' אטל, פלאש 90

יום זכויות האדם הבינלאומי יצוין מחר, 10.12, בתאריך שבו אומצה בשנת 1948 ההכרזה האוניברסלית בדבר זכויות האדם. שתיים מזכויות האדם הבסיסיות בהכרזה הן הזכות למשפחה ולנישואים והזכות לתנועה חופשית. לרגל יום זכויות האדם יזמה עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון סקר הבודק את עמדות הציבור ביחס לזכויות אלה, השנויות במחלוקת ציבורית ופוליטית בישראל.

71% מקרב בעלי הדעה בציבור היהודי הבוגר בישראל תומכים בהתרת תחבורה ציבורית בשבת בישראל, רק 29% מתנגדים לכך. 69% תומכים בחקיקה שתאפשר נישואים וגירושים אזרחיים בישראל לזוגות המעוניינים בכך, רק 31% מתנגדים. כך עולה מסקר שערך מכון סמית בהזמנתה של חדו"ש.

הסקר הנוכחי שב ומוכיח עד כמה ראשי הרשויות המקומיות, שהחלו בתקופה האחרונה להפעיל תחבורה ציבורית בשבת, מייצגים נאמנה את רצון הציבור. לעומתם הפוליטיקאים המרימים את דגל "הסטטוס קוו" בנושאי דת, כדי לקנות את קולותיהן של המפלגות הדתיות, בוגדים בציבור הרחב ובכלל זה בבוחריהן. על

הסקר שב ומוכיח שהפוליטיקאים המרימים את דגל "הסטטוס קוו" בנושאי דת  בוגדים בציבור הרחב

פי ממצאי הסקר ניכר כי הזכות לתנועה בשבתות ובחגים חשובה למרבית הציבור היהודי בישראל. בין התומכים בכך 94% מהחילונים, 82% מהמסורתיים הלא דתיים ו-59% מהמסורתיים הקרובים לדת. רוב הדתיים (73%) והחרדים (97%) מתנגדים להפעלת תחבורה ציבורית בשבת. תומכים בכך רוב עצום של מצביעי כחול לבן [95%] וישראל ביתנו [96%] וגם רוב גדול של מצביעי הליכוד [68%].

הזכות לנישואים מעוגנת בסעיף 16 להכרזה האוניברסלית ["כל איש ואישה שהגיעו לפרקם רשאים לבוא בברית הנישואים ולהקים משפחה, ללא כל הגבלה מטעמי גזע, אזרחות או דת"]. כפי שמוכיח הסקר הנוכחי, רוב הציבור היהודי הבוגר בישראל תומך במימושה של זכות זו, הנשללת ממאות אלפי אזרחים. 69% מבעלי הדעה תומכים בחקיקה שתאפשר נישואים וגירושים אזרחיים בישראל לזוגות המעוניינים בכך. לעמדה זו שותפים 93% מהחילונים, 79% מהמסורתיים הלא-דתיים ו-66% מהמסורתיים הקרובים לדת. כמו בנושא התחבורה הציבורית בשבת, תומכים בכך רוב עצום של מצביעי כחול לבן [98%], ישראל ביתנו [96%] ואף רוב גדול של מצביעי הליכוד [64%].

תמיכה בנישואין אזרחיים על פי הצבעה לכנסתתמיכה בנישואין אזרחיים על פי הצבעה לכנסת

בתגובה על הממצאים אומר היום מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב: "ביום זכויות האדם חשוב לזכור שלא מדובר רק על פוליטיקה, אלא על פגיעה בזכויות האדם הבסיסיות אשר כל העולם הדמוקרטי המערבי מכבד ובישראל הן נרמסות והופכות להיות קלפי מיקוח בסחר-מכר פוליטי. מערכת הבחירות האחרונה מקרבת אותנו למצב שבו הציבור מבטא את תמיכתו בחופש דת ושוויון בדרך הצבעתו, ויש לקוות שאף יקדם את הקמתה של ממשלה אזרחית שתוכל סוף סוף לממש זכויות אלה".

להערכת חדו"ש, למעלה מ-700,000 אזרחים אינם יכולים להינשא כלל בישראל בשל שליטת הרבנות בזכות לנישואים של יהודים ובשל העדר נישואים אזרחיים. ביניהם כ-400,000 עולי בריה"מ לשעבר, שהרבנות אינה מכירה ביהדותם, פסולי חיתון ומנועי חיתון, להט"בים, גרים לא אורתודוקסים או אורתודוקסים ליברליים, ואוכלוסיות נוספות שיש עליהן הגבלות בהלכה בתחום הנישואים. ישראל היא הדמוקרטיה המערבית היחידה שאין בה חופש נישואים. אתר מפת חופש הנישואים בעולם שיצרה חדו"ש מדרג את ישראל לצד מדינות האיסלאם הקיצוני ומציג את מצב חופש הנישואים בכל מדינות העולם.

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?