המפקד יחליט מי יבקר

דרישה מצה"ל: החזירו את ביקורי ההורים בשבתות

בעקבות עשרות פניות על הפסקת ביקורי הורים בבסיסי צה"ל בשבתות, פנו עמותת חדו"ש והפורום החילוני לצה"ל בדרישה להסדיר ביקורי חיילים גם בשבת. צה"ל בתגובה: "נקים צוות לגיבוש תמונת מצב והמלצות בנושא"

חיילים בקורס בבסיס ההדרכה הצבאי לתקשוב. צילום: אתר צה''ל, ויקיפדיהחיילים בקורס בבסיס ההדרכה הצבאי לתקשוב (צילום אילוסטרציה). צילום: אתר צה''ל, ויקיפדיה

ביקורי הורים בשבת בבסיסי צה"ל הם נוהג מוכר, שהתקיים שנים ארוכות. פקודות צה"ל אף מציינות במפורש את ביקורי המשפחות באופן חיובי, התורם לחיזוק הקשר של המשפחות לצבא והמקל על היקלטות ילדיהן בשירות הצבאי. פקודות צה"ל קובעות כי חיילים שלא יצאו לביתם שבועיים לפחות יהיו זכאים, בכפוף לצרכים מבצעיים, לקבל ביקורים החל מהשבת השנייה, וכי להורים דתיים יתאפשרו ביקורים בימי שישי.

אבל ממידע ומתלונות של עשרות הורים לחיילים, נראה כי נוהג ביקור ההורים בשבתות הופסק. גם הפקודה שעסקה בכך נעלמה מאתר האינטרנט של צה"ל. לא ברור אם הפקודה הוסרה ממניעים דתיים או מטעמים בלתי-ענייניים אחרים, אך היעלמותה העלתה סימני שאלה באשר לתוקפה.

בהעדר פרסום מסודר בדבר הכללים המסדירים את ביקורי המשפחות נוצר מצב לא סביר ולא ראוי, שלפיו בפועל התרת ביקורי הורים בשבתות נתונה לשיקול דעתו הפרטני של כל מפקד בסיס, ללא מדיניות צבאית ברורה וקבועה. כתוצאה מכך בסיסים רבים החלו למנוע ביקורי משפחות בשבת.

במאי 2019 פנו עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון והפורום החילוני לרמטכ"ל ולראש אכ"א בדרישה להשיב את ביקורי המשפחות בשבתות בבסיסי צה"ל. שני הארגונים גם הגישו בקשה על פי חוק חופש המידע לקבל מידע על הפקודה, על מדיניות הצבא בנושא ועל שאלת עיגונה של מדיניות זו בהוראות. אולם בניגוד לחוק, ועל אף שעברה חצי שנה משליחת הפנייה, לא

עו"ד שגיא אגמון, סמנכ"ל חדו"ש: בדיוק כמו שאסור לצה"ל לשלול מחיילים דתיים את זכותם לקיים מצוות, כך אסור לו להפוך את השבת של חיילים חילונים לשבת דתית

התקבל כל מענה – לא לגוף העניין ולא למידע שהתבקש.

בלית ברירה הגישו עמותת חדו"ש והפורום החילוני עתירה לבית המשפט המינהלי נגד הממונה על העמדת מידע לציבור בצה"ל. הגשת העתירה עשתה את שלה והתקבלה תשובה מלשכת הרמטכ"ל. במכתב אושר כי הפקודה שהסדירה את הביקורים בשבתות הוחלפה בפקודה אחרת, אך הכללים המאפשרים ביקורים בשבת לא השתנו.

לשכת הרמטכ"ל הוסיפה כי "מבירור ראשוני עלה כי אכן, במספר בסיסים לא נערכים לאחרונה ביקורים בסופי שבוע, על רקע אילוצים מבצעיים, לוגיסטיים ואחרים – כל בסיס לפי נסיבותיו הפרטניות. בעקבות זאת הוחלט להקים צוות צבאי בראשות קצין בדרגת תת-אלוף לגיבוש תמונת המצב והמלצות בנושא בראייה רחבה. הצוות החל לפעול בתחילת חודש נובמבר, והונחה להציג את מסקנותיו והמלצותיו תוך חודשיים".

עו"ד שגיא אגמון, סמנכ"ל חדו"ש – לחופש דת ושוויון: "בדיוק כמו שאסור לצה"ל לשלול מחיילים דתיים את זכותם לקיים מצוות, כך אסור לו להפוך את השבת של חיילים חילונים לשבת דתית. אנו דורשים מצה"ל להחזיר את הביקורים בשבתות לחיילים שמעוניינים בכך ולמצוא חלופה הולמת בימי שישי למשפחות שומרות שבת, בכפוף לצרכים מבצעיים".

רם פורמן, יו"ר הפורום החילוני: "כל חייל וכל הורה יודעים כמה חשובים ביקורי הורים בשבת. גם צה"ל הבין את זה, ולכן חוקק פקודה שעודדה את הביקורים. אבל אז באו הדתיים ושינו את כללי המשחק. אנחנו דורשים מצה"ל להחזיר את ביקורי ההורים בשבתות בכל הבסיסים".

ראו כתבה בערוץ 13איך תוכל לפעול?