לא ראוי לתפקידו

השר רפי פרץ לא רק חשוך, הוא גם שקרן

המכתב ששלח שר החינוך למנהלי בתי ספר, שבו הוא מסרב להודות שהדברים שאמר על טיפולי ההמרה הם דברי הבל, מוכיח כי אינו ראוי לתפקידו, כותב מנכ"ל חדו"ש הרב אורי רגב ב"וואלה!"

הרב הצבאי הראשי, תא''ל רפי פרץ. צילום: Alonnardi, wikipediaהרב רפי פרץ, כשהיה הרב הצבאי הראשי. צילום: Alonnardi, wikipedia

אורי רגב

אם בעבר סברנו, למשמע הראיון של השר הרב רפי פרץ עם דנה וייס בערוץ 12, כי הוא חשוך ומנותק מן המדע המודרני, הרי עכשיו – לאחר קריאת מכתבו למנהלי בתי הספר שפנו אליו – ברור שהוא גם שקרן. זה עצוב ומטריד מאוד, לא כל כך בהיותו פוליטיקאי בכיר אלא בשל יומרתו להיות איש חינוך, העומד בראש מערכת החינוך הממלכתית.

דבריו הברורים של הרב פרץ בראיון בנושא טיפולי ההמרה גררו, ובצדק, תגובות ברחבי ישראל ובעולם, משמאל ומימין, לרבות מראש הממשלה. הוא "זכה" לביקורת ולהסתייגות מכל עבר. כאבו לו במיוחד ההתקפות ממחנה הימין והעובדה שקיבל גיבוי רק מחוגים דתיים קיצוניים, והביקורת החריפה של מנהלי בתי ספר ואנשי חינוך, שאותם הוא מתיימר להנהיג בתפקידו כשר החינוך. והנה, ימים ספורים לאחר פרסום הראיון ותחילת המערכה מפרסם פרץ מכתב מפורט למנהלי בתי הספר, ובו הוא מתנקה מכל אשמה, כאילו הבעיה היא בכך שמנהלי בתי הספר והציבור לא הבינו את דבריו בראיון ולפיכך יש צורך שהוא "יסביר להם באופן ישיר" את אשר אמר.

קורא בר דעת יסיק את המסקנה ההפוכה. לא זו בלבד ששר החינוך הוכיח כי אינו ראוי לתפקידו כבר ביום שידור הראיון וכי רבנותו היא מן הזן הפונדמנטליסטי שאינו מתעניין בעובדות ובמדע, אלא שהוא כנראה סבור שקוראיו אידיוטים שאפשר לשקר להם במצח נחושה. במקום להודות בטעותו ולהתנצל הוא מעדיף את שיטת הספין, הטשטוש וההטעיה. בכך הוא לא רק מסייע לציבור להבין עד כמה אינו ראוי להנהגה, אלא ממשיך בחילול ה', שכן כזכור יומרתו אינה רק להובלה פוליטית אלא גם לנשיאה גאה של דגל האמונה הראויה בקב"ה ובתורתו.

במכתב מנסה פרץ להסביר שהראיון והשאלה הקונקרטית שבגינה התחוללה הסערה עסקו בנושא הכללי של נטייה מינית, ואליו הוא התייחס באומרו כי תמיד הקשיב למצוקות שהופנו אליו כאיש חינוך. באשר לטיפולי המרה, כותב פרץ, הוא "מעולם לא הציע לעשות טיפולי המרה, להם הוא מתנגד נמרצות". יתר על כן, לדבריו הוא "יודע שטיפולי המרה הם דבר פסול וחמור. זוהי

לא זו בלבד שפרץ לא ביטא בראיון את 'עמדתו שאינה משתמעת לשתי פנים' כי הוא מתנגד לטיפולי המרה, אלא שעולה בבירור מדבריו כי הוא סבור שמדובר בהחלטה עצמאית של המטופל

עמדתי והיא אינה משתמעת לשתי פנים. אני מבין שמדובר בטיפול פולשני שאינו תואם את נפש האדם, מסב למטופלים בו יותר סבל מהקלה ומגיע אף עד כדי סכנת חיים מאובדנות שניתן למנוע".

אלא שלמרבה הצער והביזיון ברור כי הוא משקר וזורה חול בעיני קוראיו. כל המאזין לראיון ישמע בעליל כי פרץ נשאל באופן ברור וממוקד על טיפולי המרה והמראיינת ביקשה לדעת אם הוא מאמין שאפשר להמיר אנשים שיש להם נטייה חד-מינית וכי לכך התייחסה תשובתו. לא רק שלא טען שהוא מתנגד לטיפולים כאלה, פרץ אמר את ההפך: "אני חושב שאפשר וגם עשיתי את זה". לדבריו, כאשר מגיע אליו תלמיד המבקש את עצתו בנושא הוא "שם בפניו את הנתונים" ואז "עוזב אותו ואומר לו זהו, עכשיו אתה מחליט". היינו – לא זו בלבד שלא ביטא בראיון את "עמדתו שאינה משתמעת לשתי פנים" כפי שהוא טוען עכשיו, כי הוא מתנגד לטיפולי המרה ורואה בהם סכנה, אלא שעולה בבירור מדבריו כי הוא סבור שהמדובר הוא בהחלטה עצמאית של המטופל. כביכול – אם רק ירצה יוכל להשליך נטייה זו מאחוריו. וכך, בצד ההתנערות כביכול מטיפולי ההמרה, פרץ שב וגורס כי "הוא בעצמו יחליט מה טוב לו לאחר ששמע את מגוון העצות והדעות", כאילו מדובר בעצות ודעות שוות משקל, היתכנות וערך מדעי ורפואי.

האם למי מן הצופים יש ספק כי לפונים אליו הוא מציע להחליט להמיר את נטייתם המינית, מנסה לשכנעם כי הדבר אפשרי ולא מחזק את ביטחונם העצמי ואת יכולתם להיות נאמנים לנטייתם המינית, אשר לתפיסתו האמונית של השר היא בגדר "תועבה"? כך מתברר עתה כי פרץ אינו רק חשוך אלא הוא אף שקרן. אין לי ספק שמכתבו לא שכנע אף אחד מנמעניו, מנהלי בתי הספר שפנו אליו במחאה. יש להניח כי הם אף התחזקו בהכרתם כי לא זה האיש הראוי להנהיג את מערכת החינוך בישראל ולעצב את נפשו של הדור הצעיר בישראל.

למאמר בוואלהאיך תוכל לפעול?