גם בצבא: הלוויה בהתאם לאמונה

מהפך: בעקבות עתירת חדו"ש יאפשר צה"ל לרבנים ורבות רפורמים לערוך טקסי לוויה צבאית ‏

צה"ל והרבנות הצבאית יאפשרו לרבנים ולרבות מהזרם הרפורמי ומזרמים אחרים לנהל טקסי קבורה צבאית. כך הבהירה המדינה לבית המשפט העליון, בדיון שנערך היום בעתירה שהגישה עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון נגד צה"ל

חלקה צבאית בהר הרצל. צילום: Deror Avi, wikipediaחלקה צבאית בהר הרצל (צילום אילוסטרציה). צילום: Deror Avi, wikipedia

מאז 2015 פועלת חדו"ש מול צה"ל בדרישה כי ישונו הפקדות הצבא באופן שיאפשר קבורה צבאית מלאה, אשר מכבדת את תפיסת עולמם ואורחות חייהם של חללי צה"ל שהם ומשפחותיהם מעדיפים קבורה חילונית או דתית לא אורדותוקסית.

בשנת 2017, לאחר שצה"ל לא נענה לדרישה, עתרה חדו"ש לבג"ץ, בדרישה כי ישונו פקודות הצבא באופן שיאפשר קבורה צבאית מלאה, אשר מכבדת את תפיסת עולמם ואורחות חייהם של חללי צה"ל שהם ומשפחותיהם מעדיפים קבורה חילונית או דתית לא אורתודוקסית.

בתגובה לעתירה ולפניות חדו"ש ובעקבות מו"מ בין הצדדים הסכים צה"ל לחזור ולתקן את הפקודות באופן שיאפשר בחירה באופי טקס הלוויה הצבאית, בהתאם לדרישת חדו"ש. הבחירה תתאפשר בין אם מדובר בלוויה צבאית שנערכת בבית עלמין צבאי ובין אם בלוויה צבאית שנערכת בבית עלמין אזרחי.

בדיון שנערך היום בבג"ץ התחייב צה"ל לפרסם בחודשים הקרובים את התיקון הנוסף לפקודות, אשר בו ייקבע כי במהלך תיאום הלוויה יידע ראש הזירה את שאיר הבשר הקרוב ביותר למנוח המייצג את רצונו של הנפטר, כי באפשרותו לקבור את החלל בקבורה צבאית אשר תתאים לאורחות חייו ואמונותיו ולצורך כך הוא רשאי לערוך שינויים בטקס הלוויה הצבאית ובלבד שמבנה הטקס יישמר. בפקודות ייקבע גם שרק בנסיבות חריגות

הרב עו"ד אורי רגב: המהפך יאפשר הכרה מלאה ומעשית בזכותן של משפחות חללי צה"ל להעניק להם כבוד אחרון התואם את אמונתם

יוכל רמ"ח נפגעים לא לאשר שינויים שמבקשת המשפחה מטעמים הנוגעים לנוהלי הטקס והרבנות הצבאית מטעמים הנוגעים לנהלי הטקס הדתיים או בשל פגיעה בקדושת בית הקברות.

במענה לחששות שהביעה חדו"ש, שלפיהם שיקול הדעת המוענק לרבנות הצבאית ישמש להגבלת חופש הבחירה של המשפחות, דרשו השופטים הבהרות מבא כוח המדינה, אשר השיב כי הרבנות הצבאית לא תתנגד לכך שרבה רפורמית, למשל, תנהל את החלק הדתי בטקס קבורה צבאי לבקשת המשפחה וכי אינו יכול לחשוב על דוגמה קונקרטית שבה לא תכובד בקשת המשפחה לטקס חילוני או לא אורתודוקסי.

הרב עו"ד אורי רגב, מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הביע סיפוק מן המהפך אשר יאפשר עתה הכרה מלאה ומעשית בזכותן של משפחות חללי צה"ל להעניק להם כבוד אחרון התואם את אמונתם ומכבד את דרך חייהם. הרב רגב הביע תקווה כי הפקודות החדשות יתפרסמו בהרחבה ובהקדם.

לידיעה ב"ישראל היום"איך תוכל לפעול?