"אני בפסח נשאר בבית"

הרב לאו: חמץ בבתי חולים יגרום לדתיים להימנע מאשפוז

מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב: זוהי אמירה חסרת אחריות, שבגללה עלולים שומרי כשרות לסרב להתאשפז ולסכן את בריאותם

הרב הראשי, הרב דוד לאו. צילום: Yedidya lau, wikipediaהרב הראשי, הרב דוד לאו. צילום: Yedidya lau, wikipedia

הרב הראשי לישראל, דוד לאו, מזהיר כי הכנסת חמץ לבתי החולים בחול המועד פסח תגרום לשומרי כשרות להימנע מהגעה למוסדות רפואיים גם אם יזדקקו לטיפול דחוף. בכך, הוסיף לאו, הם יסכנו את בריאותם.

בראיון לאולפן ynetהוסיף הרב לאו: "אני מודע לדבר הזה ואני יודע שזה קיים. זאת לא סתם אמירה. אנשים יגידו: אני לא אלך לשם, אני בפסח אשאר בבית". הוא טען כי בחו"ל יש חולים יהודים שמאושפזים בבתי חולים, שלפני פסח "מתחננים ומבקשים" להשתחרר לבתיהם, כדי לא להיתקל בחמץ.

הרב עו"ד אורי רגב, מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, אמר בתגובה שמדובר באמירה חסרת אחריות. "במקום להודיע שאין מניעה הלכתית להתאשפז גם אם אחרים אינם שומרים כשרות כמוהם, וכי פיקוח נפש גובר על הכל, מחזק הרב הראשי את ידיהם של קיצוניים ומסתכן ברשלנות רפואית מסוכנת

הרב רגב: במקום להודיע שאין מניעה הלכתית להתאשפז גם אם אחרים אינם שומרים כשרות, מחזק הרב הראשי את ידיהם של קיצוניים

במקרה שמישהו יסרב להתאשפז בגלל דבריו".

הרב הראשי אמר גם שהוא מצפה להתחשבות מצד המתקוממים על המגבלה על הכנסת חמץ לבתי חולים. לדבריו, מדובר בהגבלה סבירה ומידתית. "למה לא לכבד? זה לא שאי אפשר לאכול בכלל את החמץ. הרי למי שכל כך רוצה יש אזורים מיוחדים, אפשר לגשת לשם", אמר הרב לאו.

"הפורום החילוני", שעתר לבג"ץ בדרישה לא למנוע הכנסת חמץ לבתי חולים, מסר: "'בואו נכבד אחד את השני', מבקש הרב לאו... זה בדיוק מה שנדרש: כבוד לכולם – ליהודים וללא יהודים, לדתיים ולחילונים. בואו נקל על כולם ולא נאפשר פגיעה בכבודו ובחירותו של כל אדם לנהוג כרצונו. גם בחו"ל חרדים ושומרי מצוות פוקדים בתי חולים בחג הפסח, בלי שכל סביבתם הופכת לכשרה".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?