מתערבים בעירוב

חדו"ש לבג"ץ: להסיר את עמודי העירוב החדשים בירושלים

בעתירה שהוגשה לאחרונה דורשת עמותת חדו"ש מעיריית ירושלים להכין תוכנית מסודרת להקמת קווי עירוב, שמוקמים בחודשים האחרונים ללא כל פיקוח

קו עירוב בטייל ארמון הנציב בירושלים. צילום: Deror Avi, Wikipediaקו עירוב בטייל ארמון הנציב בירושלים. צילום: Deror Avi, Wikipedia

עמותת חדו"ש הגישה לאחרונה עתירה לבג"ץ נגד עיריית ירושלים, בדרישה להסיר את כל עמודי העירוב שהותקנו בעיר בשנים האחרונות. עמותת חדו"ש דורשת שהעירייה תקבע תוכנית מתאר מסודרת להקמת קווי עירוב, בהתאם לצורכי התושבים ועל פי חוק. עוד היא דורשת כי יינתנו הוראות מסודרות להקמת עמודים שכאלה. העתירה הוגשה בעקבות תלונות של תושבים בנוגע לעמודי העירוב.

העמותה דורשת מעיריית ירושלים לפרסם תוכנית מסודרת לעניין קווי העירוב, "לרבות קביעת מיקומם, נוהלי הקמתם, שיתוף הציבור בהליכים אלה וקביעת דרישות בטיחות ובקרה".

בין השאר מבקשת עמותת חדו"ש בעתירה לנמק "מדוע לא תבוטל סמכותם של הוועדה המקומית לתכנון ובנייה והממונה על מבני הדת בעירייה לאשר על פי שיקול דעתם הבלעדי הקמה או שינוי של קווי עירוב בירושלים".

סמנכ"ל חדו"ש, שגיא אגמון: בחודשים האחרונים היו יותר מ־20 מקרים שבהם גורמים חרדיים הקימו קווי עירוב בשכונות לא חרדיות, לעתים באופן פרטיזני לחלוטין

"ירושלים היא עיר עשירה ומגוונת ויש בה ציבורים שונים", אמר ל-ynet סמנכ"ל חדו"ש, עו"ד שגיא אגמון, שהגיש את העתירה עם מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב. "העירייה היא זו שצריכה לשמור על האיזון העדין בין חופש הדת לבין החופש מדת, כך שזכויותיהם של כל תושבי העיר יישמרו. התמונה שהצטיירה בפנינו מטרידה מאוד – בחודשים האחרונים היו יותר מ־20 מקרים שבהם גורמים חרדיים הקימו קווי עירוב בשכונות לא חרדיות, לעתים באופן פרטיזני לחלוטין".

עו"ד אגמון הוסיף שתושבים הגישו לרשויות עשרות תלונות על קווי עירוב שהוקמו באופן זה, אך התלונות התקבלו בהתעלמות מוחלטת. מעיריית ירושלים נמסר: "העתירה התקבלה בימים האחרונים. אנו פועלים בנושא עירוב על-פי חוק ועל-פי סמכויות עירוניות. נגיש תגובה לבית המשפט לאחר שנלמד את העתירה".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?