מסר ברור

בג"ץ הקפיא גיוס מחודש של חרדים שקיבלו דחיית שירות

הפסיקה עשויה להשפיע על אלפי חרדים, שגיוסם נדחה לפי חוקי גיוס שאושרו בעבר

בחורים חרדים בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים 14.07.04. צילום פלאש  90בחורים חרדים בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום פלאש 90

בג"ץ הקפיא את הליך הגיוס חרדים, שחוקי גיוס שאושרו בעבר העניקו להם דחיית שירות. ההחלטה עשויה להשפיע על מספר רב של בחורי ישיבות, מכמה עשרות לכמה אלפים. השופטים קבעו כי כוונת הצבא לגייס חרדים שקיבלו דחיית שירות – שחלקם הגיעו לגיל 25 והם נשואים ובעלי משפחות – מעלה שאלות כבדות שראוי שהכנסת תדון בהן, ולא בית המשפט.

"ג'רוזלם פוסט" כותב כי נראה שהעתירה שהגישו שלושה חרדים נגד הניסיון המחודש לגייס אותם התקבלה. מכיוון שהכנסת לא תדון בחוק הגיוס עד לתחילת דצמבר, נראה שההחלטה להקפיא את הניסיון המחודש לגייס חרדים שנהנים מדחיית שירות פירושה פטור מגיוס.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב אורי רגב, אמר בעקבות ההחלטה: "חשיבות ההחלטה טמונה במסר ששלח בג"ץ לכנסת, שלפיו בית המשפט לא יציל את הבית הבוער ותפקידה של הכנסת לעשות זאת. בית המשפט אמר לכנסת שעליה לעמול קשה ולעשות

מנכ"ל חדו"ש: שאלת גיוס החרדים היא הביטוי החמור ביותר לכניעה של הפוליטיקאים לסחטנות החרדית, המנוגדת לאינטרס הלאומי

עבודה מקיפה ויסודית, מכיוון ששאלת גיוס החרדים היא הביטוי החמור ביותר לכניעה של הפוליטיקאים לסחטנות החרדית, המנוגדת לאינטרס הלאומי".

לא ברור כמה חרדים שקיבלו דחיית שירות יושפעו מההחלטה, מכיוון שלא ידוע כמה מהם התכוון הצבא לגייס עתה. צה"ל החליט ב-2014 לדחות את הגיוס של בחורי ישיבות עד לאישורו של חוק הגיוס שיזמה יש עתיד בראשות יאיר לפיד, שהיה נוקשה יותר.

מאוחר יותר יזם הצבא את חידוש תהליך הגיוס של חרדים שקיבלו דחיית שירות. בעקבות מאמץ זה הוגשה עתירה לבג"ץ. חרדים רבים הסבירו שהם מבוגרים מכדי להתגייס ויש להם מחויבויות משפחתיות. הם טענו גם שהצבא לא עמד במועד הקצוב לגיוס חרדים.

לידיעה ב"ג'רוזלם פוסט"איך תוכל לפעול?