גיור ללא רישום

בית משפט: על משרד הפנים להכיר בגיור של בית דין פרטי

שר הפנים, אריה דרעי: פסק הדין אינו מהווה הכרה מהותית בגיור. מנכ"ל חדו"ש: "או שיהיה חופש דת ושוויון לכל, או שגם האורתודוקסיה המודרנית תיפגע ותופלה לרעה"

מועמדת לגיור בפני בית דין רבני לגיור בירושלים. 21.07.03. צילום: פלאש 90מועמדת לגיור בפני בית דין רבני לגיור בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: פלאש 90

פסיקה תקדימית שקיבל בספטמבר בית המשפט המחוזי בירושלים קובעת שעל משרד הפנים להכיר ביהדותה של אשה שעברה הליך גיור אורתודוקסי בבית דין פרטי. פסק הדין עשוי להשפיע על מעמדם של מאות או אלפי ישראלים שהתגיירו בשנים האחרונות מחוץ לרבנות הראשית.

בתגובה אמר שר הפנים, אריה דרעי, שפסק הדין "אינו מהווה הכרה מהותית בגיור". לדבריו, ההחלטה היא המשך לפסיקת בג"ץ משנת 2002, שהכירה בגיורים רפורמיים וקונסרבטיביים, אך לא היוותה ראיה לנכונותם.

ההחלטה הנוכחית התקבלה בעקבות פסיקה של בג"ץ בשנת 2016, שבה ניתנה הכרה בגיור אורתודוקסי של בית דין פרטי. אחת המתגיירות אף קיבלה הכרה כזכאית להיחשב אזרחית ישראלית לפי חוק השבות. עם זאת, הפסיקה לא נתפסה כפסיקה עקרונית אלא כהחלטה המתייחסת לאותה עותרת.

האשה שבגיור שלה הכיר עכשיו בית המשפט המחוזי, י', התגיירה בבית דין רבני בראשות הרב יהודה גלעד, לשעבר ח"כ מטעם מימד. ynet מציין שי' גוירה באמצעות "גיור כהלכה", מפעל שהקימו רבנים בכירים מהזרם הליברלי בציונות הדתית. מעל ל-600

הרב רגב: הפתרון היחיד, שרוב גדול בציבור היהודי תומך בו וכל הדמוקרטיות בעולם מכירות בו, הוא מתן חופש בחירה בנישואים

ישראלים, רבים מהם קטינים, גוירו באמצעות "גיור כהלכה". עד כה משרד הפנים לא הכיר ביהדותו של איש מהם.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, בירך על פסק הדין של בית המשפט המחוזי. עם זאת, רגב הצר "על כך שאנשי 'גיור כהלכה' לא הפנימו את המסקנה המתחייבת: או שיהיה חופש דת ושוויון לכל, או שגם האורתודוקסיה המודרנית תיפגע ותופלה לרעה".

רגב הוסיף: "חשוב לראות את הפסיקה בפרספקטיבה ריאלית, שכן פסק הדין עוסק רק במישור האזרחי – רישום היהדות במרשם האוכלוסין – אלא שרישום זה אינו מעניין ואינו מחייב את הרבנות. היא תמשיך להתעלם ממנו בנושאי המעמד האישי, תראה את הגרים כגויים ותסרב להשיאם. הפתרון היחיד, שרוב גדול בציבור היהודי תומך בו וכל הדמוקרטיות בעולם מכירות בו, הוא מתן חופש בחירה בנישואים. בלי חופש בחירה בנישואים משמעות פסק הדין מוגבלת ביותר".

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, אמר: "היהדות היא לא של הרבנות הראשית, היא של היהודים". הוא בירך על מה שכינה "ההחלטה האמיצה של בית המשפט המחוזי בירושלים להכיר בגיור מחוץ לרבנות".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?