סובלנות ופלורליזם גם בישראל

הרב אורי רגב מזהיר מעלייה של תיאוקרטיה בישראל

בביקור בקהילות יהודיות בארצות הברית מסביר מנכ"ל חדו"ש שמיעוט אורתודוקסי משתלט על ישראל ומנסה להקים בה מדינת הלכה

בנין הרבנות הראשית. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90בנין הרבנות הראשית. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

קבוצה קטנה של פונדמנטליסטים מנסה להשתלט על ישראל ולהקים בה תיאוקרטיה יהודית – מדינת הלכה – אומר מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, בביקור בקהילות יהודיות במפרץ סן פרנסיסקו בארצות הברית.

רגב מסביר לחברי הקהילות שהאמונה שלהם בפלורליזם ובסובלנות מחייבת אותם לפעול לקידום ערכים אלה גם בישראל. "ישראל קרובה למדינות המוסלמיות שהמשטר שלהן מבוסס על ההלכה האיסלאמית, השריעה, יותר מכל מדינה מערבית העולה על הדעת", אומר רגב לעיתון "Jewish News".

רוב היהודים בישראל אינם מקבלים מצב זה. רגב מזכיר סקרים שעורכת חדו"ש, שמצביעים על כך באופן עקבי. לפי סקר שממצאיו פורסמו לפני ראש השנה, 66% מהציבור היהודי תומכים במתן מעמד שווה לזרם האורתודוקסי, לזרם הרפורמי ולזרם האורתודוקסי. 70% ממשתתפי הסקר אמרו שהם תומכים בהכרה של המדינה בנישואים רפורמיים וקונסרבטיביים וכן בנישואים אזרחיים.

רגב: ישראל קרובה למדינות המוסלמיות שהמשטר שלהן מבוסס על ההלכה האיסלאמית, השריעה, יותר מכל מדינה מערבית העולה על הדעת

כיום יהודים ישראלים יכולים להתחתן רק ברבנות. במצב זה חברי קהילת הלהט"ב אינם יכולים להתחתן בישראל, יהודים אינם יכולים להתחתן עם לא יהודים ורק בתי הדין הרבניים מוסמכים לקבוע מיהו יהודי. רבנים רפורמים וקונסרבטיבים אינם יכולים לערוך נישואים. המדינה אינה מכירה בנישואים אזרחיים שנערכו בחו"ל.

רגב מסביר לקהל שהוא פוגש בקליפורניה שהאחיזה החרדית במרכיבי חיים כה יסודיים מעוררת התמרמרות עזה בישראל והיא גם מנוגדת לכל מה שהיהדות האמריקאית דוגלת בו. לכן, לדבריו, יהודים בארצות הברית שישראל יקרה ללבם אינם יכולים להסתפק בהתפעלות מהישגיה המדעיים של ישראל. עליהם לתמוך בארגונים המקדמים את חופש הדת, כמו חדו"ש.

הוא קורא להם לחתום על הצהרת כוונות משותפת לישראל וליהדות התפוצות שחיבר לאחרונה בשיתוף פעולה עם הרב מרק ד' אנג'ל, מייסד המכון לרעיונות ולאידיאלים יהודיים. רגב גם קרא לתורמים ולארגונים לממן את המאבק על חופש דת בישראל. לדבריו, פילנתרופים וקרנות צריכים לשנות את סדרי העדיפויות שלהם, אם הם רוצים לקדם יהדות סובלנית ופתוחה בישראל.

לכתבה ב-"Jewish News"איך תוכל לפעול?