בית ספר לישראבלוף

בחינות המיצ"ב: הישגים נמוכים לבתי הספר החרדיים

הנתונים על ציוני המיצ"ב של בתי הספר החרדיים נמסרו בעקבות בקשת חופש המידע שהגישה עמותת חדו"ש

תלמידים בתלמוד התורה פועלי מנחם בביתר עילית. צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90תלמידים בתלמוד התורה פועלי מנחם בביתר עילית (צילום אילוסטרציה). צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90

ההישגים של התלמידים בבתי הספר החרדיים נמוכים במידה ניכרת ביחס לממוצע הארצי. לדוגמה, הציון הממוצע של בתי הספר החרדיים בבחינה במתמטיקה, 517, נמוך ביותר מ-50 נקודות מהממוצע הארצי בקרב תלמידים בבתי ספר דוברי עברית – 573.

הנתונים, שפורסמו ב-ynet, עולים מנתוני בחינות המיצ"ב במגזר החרדי. הנתונים התקבלו בעקבות בקשת חופש המידע שהגישה עמותת חדו"ש. נתונים על הישגי המגזר החרדי בבחינות המיצ"ב לא פורסמו עד כה. מקורות המעורים בנושא טוענים שהסיבה להסתרת נתוני המגזר החרדי נעוצה בכך שעולה מהם חשד שרוב מוסדות החינוך החרדיים אינם מלמדים לימודי ליבה.

הרב עו"ד אורי רגב, מנכ"ל חדו"ש, טוען שהנתונים של בחינות המיצ"ב מצביעים על הונאה. "בתי ספר חרדיים רבים אינם עומדים בחובה שלהם ללמד לימודי ליבה. לא בכדי רבים מהם מסרבים להשתתף בבחינות האלו, משום שהם יודעים את האמת. גם משרד החינוך משתתף בתרגיל ה'ישראבלוף' הזה", אומר רגב. "משרד החינוך מודע לזה ואינו עושה דבר. אנחנו פועלים באמצעים משפטיים כדי לכפות על משרד החינוך לפעול באופן שדרישת לימודי הליבה תתקיים".

בחינות המיצ"ב נערכות אחת לשנה בקרב תלמידי כיתה ה' וכיתה ח'. הבחינה נערכת בכל בית ספר אחת לשלוש שנים. הנתונים שפורסמו לאחרונה מתייחסים לבחינות משנת 2016. מתוך יותר מ-800 מוסדות לימוד במגזר החרדי, רק 81 הסכימו להשתתף

מנכ"ל חדו"ש: בתי ספר חרדיים רבים אינם עומדים בחובה שלהם ללמד לימודי ליבה. לא בכדי רבים מהם מסרבים להשתתף בבחינות המיצ"ב

בבחינה.

בעוד הפער במתטיקה היה גבוה, הפער בבחינה בעברית היה קטן יחסית. הציון הממוצע במגזר החרדי הוא 515, ואילו הממוצע הארצי הוא 542.

בצלאל כהן, ראש הישיבה התיכונית החרדית חכמי לב, אמר שאין מספיק נתונים על הישגיהם של תלמידים בחינוך החרדי, בעיקר בבתי הספר לבנים. "אצל הבנים קשה אפילו למצוא מורים טובים למתמטיקה", הוסיף כהן. "רוב התלמידים לומדים חשבון ביסודי עד רמה של כיתה ה' או ו', אבל אחר כך אין לזה המשך ולכן זה לא מפותח מספיק. במקרים רבים יכולות הניסוח של הבנים החרדים ירודות. בציבור החרדי יש היום הרבה יותר הורים שמעוניינים שהילדים שלהם ילמדו ליבה, אבל הדרך עוד ארוכה".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "הנתונים מצביעים באופן ברור על צמיחה מתמדת בהישגי המיצ"ב של בתי ספר רבים במגזר החרדי. נרשמה עלייה מצטברת של 40 נקודות במבחן במתמטיקה ו-22 נקודות במבחן בשפה. עליות אלו נובעת משורה של פעולות שמקדם המשרד יחד עם מוסדות החינוך. הפעולות עוגנו בתוכנית חומש שכוללת, בין היתר, מיקוד בצמצום הפערים הלימודיים, פיתוח של חומרי למידה חדשים ומותאמים ופיתוח מקצועי של מורים. מדובר בתהליך ולכן המשרד ימשיך לפעול בשיתוף עם המוסדות כדי להמשיך בקידומם של בתי הספר".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?