אפליה בכיתת המדעים

פרויקט לימודי מדעים בכפר סבא – לבנים בלבד

הורים שילדיהם לומדים בחטיבת הביניים בר לב בעיר מוחים על ההחלטה לאפשר רק לבנים להשתתף בפרויקט חוקרים צעירים: "זוהי אפליה בוטה של בנות"

תלמידה במעבדה בביולוגיה בתיכון הראל במבשרת ציון. צילום: בית ספר תיכון הראל, flickrתלמידה במעבדה בביולוגיה בתיכון הראל במבשרת ציון (צילום אילוסטרציה). צילום: בית ספר תיכון הראל, flickr

הורים שילדיהם לומדים בחטיבת הביניים בר לב בכפר סבא מוחים על כך שפרויקט חוקרים צעירים, לקידום לימודי מדעים, מיועד לבנים בלבד. בעלון הסבר על הפרויקט שחולק לתלמידים, תחת הכותרת "קהל היעד", נרשם: "תלמידי שכבת ט'. 20 תלמידי בר לב – בנים. 20 תלמידי תורה ומדע – בנים".

הורים זועמים הגיבו בפוסטים ברשת, שבהם טענו כי זוהי אפליה בוטה של בנות. חלק מהתלמידות ביקשו להצטרף לפרויקט, אבל נשלחו להשתתף בפרויקט אחר שמתמקד ב"העצמה נשית".

בעקבות הפרסומים על אפליית התלמידות פנה הרב עו"ד אורי רגב, מנכ"ל חדו"ש, אל שר החינוך והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לקבוע הנחיות אשר יחייבו את כלל מערכת החינוך הממלכתי וימנעו הדרת תלמידות. "על משרד החינוך לפעול כמתבקש מדו"ח הצוות הבין-משרדי לבחינת תופעת הדרת נשים במרחב הציבורי משנת 2013 ודו"ח זילבר שאומץ על ידי הממשלה ב-2015, ולקבוע במסגרת החינוך הממלכתי הוראות

הרב רגב: אין כל עילה עניינית להבחנה בין תלמידים לתלמידות במערכת החינוך הממלכתית ככל שהדבר נוגע לקידום לימודי מדעים

ברורות, מחייבות ונאכפות באשר לאיסור הדרת תלמידות ונשים בפעילות הרגילה ופעילות העשרה לסוגיה", כתב רגב. "אין כל עילה עניינית לאפליה ו/או להבחנה בין תלמידים לתלמידות במערכת החינוך הממלכתית ככל שהדבר נוגע לקידום לימודי מדעים, והמענה שלפיו יש תוכנית מקבילה לתלמידות בלבד, שנועדה להעצים בנות בתחומים מדעיים אחרים, פסול על פניו".

באתר "לוקל" אמר עילאי הרסגור-הנדין, מועמד לראשות העירייה: "כפר סבא היא עיר חופשית באופייה, ואסור לתת לניסיון למחוק את הרוב החילוני להצליח. לתופעות מסוג זה אין מקום כאן".

מנהלת אגף החינוך, אורלי פרומן, מסרה בתגובה: "אגף החינוך בעיריית כפר סבא פועל לקידום כלל תלמידי העיר בתחומים רבים ומגוונים, ולאורם של ערכי הפלורליזם, קירוב הלבבות והשוויון המגדרי. כשנודעה לי הסוגיה הוריתי על פתיחת התוכנית לתלמידות ולתלמידים. אני מזמינה את כל תלמידי העיר להמשיך ולקחת חלק בתוכניות הרבות והמעניינות שאנו מציעים".

לידיעה באתר "לוקל"איך תוכל לפעול?