זלזול והתעלמות מהנוסעים

"איזה אבא גדול יש לנו", על אל על וחילול שבת

נוסעת שהיתה בטיסת אל על מניו יורק, שנחתה באתונה בערב שבת 16 בנובמבר, לכאורה כדי לא לגרום לחילול שבת, מדגישה שההחלטה של הנהלת החברה נגועה בצביעות מפני שבמקום לצמצם את חילול השבת היא דווקא הגבירה אותו

מטוס אל-על. צילום: זיגי נגראה, flickrמטוס אל-על (צילום אילוסטרציה). צילום: זיגי נגראה, flickr

הרבה התפרסם בימים אלה על אודות טיסה 002 של אל על מניו יורק, שהוסטה ממסלולה בערב שבת ונחתה באתונה במקום בישראל, בשל החשש של חברת התעופה מלטוס בשבת. רחל פרישקולניק, שטסה בטיסה זו והיא נוסעת מתמדת של אל על, שמה דגש על היבט שלא ניתנה עליו הדעת די הצורך: הצביעות והמלאכותיות של החלטת אל על, אשר גרמה לתוספת חילול שבת ולא לצמצומו [בכך שהוטסו במיוחד מטוסים קטנים מישראל לאתונה בשבת כדי להטיס את הנוסעים שלא רצו להישאר ביוון]. העובדה שהמטוס של אל על המשיך במסלולו עם מטענם של הנוסעים ארצה בשבת, הפיקציה של טיסת המטוס, הצוות והמטען בשבת - אך השארת הנוסעים, לרבות אלה שלא נמנעים מלטוס בשבת, מאחור, העובדה כי נוסעים דתיים רבים העדיפו להמשיך בדרכם ישירות ארצה, גם בידיעה שיגיעו דקות אחדות אחרי כניסת השבת וישבתו באזור שדה התעופה, בהעדיפם חילול שבת זוטא על פני חילול שבת גדול שנגרם בפועל.

רחל פרישקולניק

ישבתי במטוס אל על ביום שישי אחר הצהריים, מחכה להמראה מניו יורק לתל אביב. בעודנו ממתינים, המתנה שארכה כשעתיים וחצי, רבים מהנוסעים שאלו מתי ננחת בתל אביב. אבל לא היו רק שאלות, אלא גם צעקות. היו נוסעים שביקשו לרדת מהמטוס ולבלות את השבת בניו יורק. הבעיה היתה שכבר יצאנו מהשער. למרות הודעת הקברניט, שהצוות הצליח לקצר את מסלול הטיסה ולכן היא תימשך רק תשע שעות וננחת לפני כניסת השבת, המהומה במטוס לא נרגעה. בהודעה נוספת, הפעם מפיו של נוסע שקיבל על עצמו את התפקיד של "רב על הסיפון", נמסר שהכל בסדר. הוא אמר ששמע את התוכנית, שנגיע לישראל לפני כניסת השבת וכולם יכולים להירגע. סוף סוף השתרר שקט והמטוס המריא.

ברוך השם:)

שבע וחצי שעות לאחר מכן התעוררנו לתוכנית חדשה: "גבירותי ורבותי. בגלל הרוח זמן הטיסה שלנו ארוך מהצפוי ולכן נצטרך לנחות באתונה. המטוס הזה לא יכול לטוס לישראל בשבת, ולכן מטוסים קטנים אחרים יבואו מישראל כדי לקחת את אלה מכם שרוצים לנחות בישראל היום. מי שרוצה לשהות באתונה בשבת יירד מהמטוס מיד עם הנחיתה ויועבר לבתי מלון".

סערה!

אנשים צועקים, דיילות מנסות להרגיע אותם, מסבירות שההחלטה התקבלה בהנהלה הבכירה של אל על ושהצוות במטוס לא אחראי לה; אנשי הצוות תחת התקפה, דיילות בוכות. נראה שאף אחד לא רוצה לנחות באתונה.

אף אחד לא היה מרוצה. היינו קהל שבוי, יושבים במטוס ללא כל יכולת לקבוע את גורלנו. בניו יורק אף אחד לא שאל אותנו אם היינו מעדיפים לטוס ישר לישראל (אולי עם חברת תעופה מסחרית אחרת). אבל אל על החליטה לקחת אותנו לסיבוב דרך אתונה ולהעביר אותנו טרטור נוסף, שכלל בידוק ביטחוני, בדיקות דרכונים, תור ארוך להנפקת כרטיסים חדשים ועלייה על מטוס אחר, קטן ולא נוח. כל זה הסתכם בעיכוב של שלוש שעות נוספות, כדי למנוע נחיתה בישראל חמש עד עשר דקות לאחר כניסת השבת.

נוסעים דתיים רבים העדיפו להמשיך ישירות ארצה, גם בידיעה שיגיעו דקות אחדות אחרי כניסת השבת ויעשו את השבת באזור שדה התעופה

זה נשמע סוריאליסטי, אבל זה אמיתי. נוסעים שומרי מצוות שהתגודדו סביבי צעקו: "אל על שמה אותנו במצב איום ונורא. אנחנו נחלל את השבת בכל מקרה, ועכשיו נהיה תקועים באתונה. איך נאכל אוכל כשר... השבת תיפגע בכל מקרה".

קשישים שהיו במטוס נראו מבולבלים ועייפים, אשה שפחדה לטוס התחילה לצעוק ותיירים שניסו לקבל הסבר הגיוני למהומה נותרו אובדי עצות (אולי כי אין הסבר כזה).

רבים מהנוסעים הדתיים ששמעתי אמרו שהם מעדיפים לנחות בישראל ב-16:30 ולבלות שבת בשדה התעופה בישראל או ללכת לבית כנסת באזור. לידי ישב איש דתי, שהכיר בכך שההחלטה של מנכ"ל אל על תגרום להרבה יותר חילול שבת מאשר נחיתה בישראל כמה דקות לאחר כניסת השבת: "אל על מטיסה עכשיו שני מטוסים קטנים לאתונה. זה עוד שני צוותים שיעבדו בשבת", אמר.

הצוות היה מתוסכל וחסר אונים לא פחות מהנוסעים. הנהלת החברה קיבלה החלטה שהיא זלזול בנוסעים והתעלמה לחלוטין מרצונם. בכלל זה התעלמו באל על מנוסעים דתיים שהעדיפו חילול שבת זוטא על פני חילול שבת גדול בהרבה, שנגרם בשל החלטת ההנהלה. כאזרחית קשה לי עם זה.

לא הצלחתי למצוא נוסעים שרצו לנחות באתונה. אפילו החרדים היו מתוסכלים מההחלטה של הנהלת החברה. לא יכולתי שלא למצוא אירוניה בדבריו של אדם חרדי שעמד מעלי וצעק בחיוך: "איזה אבא גדול יש לנו... תראו מה הוא עשה לנו". תהיתי, מי זה "האב הגדול" ומה הוא עשה?

ב-19:30 עמדנו לנחות בתל אביב במטוס של חברת ישראייר. במערכת הכריזה נשמעה הודעה : המזוודות ממתינות לנו על מסוע מספר 3. מתברר שמטוס אל על שירדנו ממנו באתונה יצא לפנינו לישראל, עם הצוות והמטען. לנוסעים שרצו להמשיך לישראל במטוס הזה נאמר ש"אי אפשר לטוס לארץ עם נוסעים במטוס הזה בשבת". האם רק לי זה נשמע הזוי? המטוס והצוות טסו לישראל עם המטען שלנו, אבל אנחנו – לקוחות ששילמו על הטיסה – נאלצנו להתעכב באתונה שלוש שעות ולהגיע במטוס קטן שמותר לו לטוס בשבת, מכיוון שעל זנבו לא כתוב "אל על". ולמנכ"ל אל על אני אומרת: "תראה מה עשית לנו!"

רחל פרישקולניק היתה נוסעת בטיסת אל על שהונחתה באתונה ב-17 בנובמבר, לכאורה בשל מדיניות החברה שלא לחלל שבתאיך תוכל לפעול?