צהר נגד הרבנות

מנכ"ל חדו"ש מברך על הקמת מערך הכשרות של צהר

ארגון הרבנים הודיע על הקמת גוף פרטי להשגחה על כשרות. מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב: כל כרסום במונופול של הרבנות הוא לברכה, עד אשר יתבטל מוסד הרבנות הראשית

כשרות. צילום: zeevveez, flickrכשרות (צילום אילוסטרציה). צילום: zeevveez, flickr

ארגון רבני צהר הקים גוף השגחת כשרות, שיתחרה ברבנות הראשית ויציע לבתי עסק בתחום המזון שירותי השגחה בתנאים נוחים יותר מהמדינה. רבני צהר שואפים לצרף למערך הכשרות החדש 1,200 מסעדות בתוך שלוש שנים. אם השאיפה תתממש, צהר יפעיל את מערך הכשרות הפרטי הגדול בישראל.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב אורי רגב, אמר בתגובה: "כל כרסום במונופול של הרבנות הוא לברכה, עד אשר יתבטל מוסד הרבנות הראשית, הנשען על סחר סוסים פוליטי ומנוגד לרצון הציבור. חשיבות רבה מייחסת חדו"ש גם לעובדה כי יוזמת צהר תרחיב את הייצוג הנשי בשוק שירותי הדת".

הרבנות הראשית מותחת ביקורת על ההחלטה להקים את מערך הכשרות החלופי של צהר. הרבנות מוסיפה כי אין לה אלא להביע תמיהה על כך שגוף המציג את עצמו כמי שערך הממלכתיות והתורה נר לרגליו "בוחר להקים אלטרנטיבה למערכת הכשרות הממלכתית, תוך ביזוי החוק".

הרבנות הראשית מיישמת, לדבריה, רפורמה מקיפה במערך הכשרות הארצי. "חבל שבמקום להירתם למלאכת שיפור פניו של מערך הכשרות הממלכתי, אצה הדרך לארגון צהר לנקוט צעד שעלול להחליש את הכשרות הממלכתית, והכל באצטלה של דאגה לכשרות ולציבור. רק מערך כשרות ממלכתי המצויד בכלים מתאימים לרבות כלי אכיפה משמעותיים לצורך התמודדות עם הונאות

מנכ"ל התנועה הקונסרבטיבית, יזהר הס: זהו צעד נוסף, חשוב מאין כמוהו, לפירוק הרבנות הראשית – מוסד שמזמן איבד את האמינות והלגיטימיות שלו בעיני הציבור

כשרות, יכול להגן כיאות על ציבור שומרי הכשרות ולהבטיח לו מערכת כשרות אמינה", נמסר מהרבנות.

לפי ynet, בראש מערך פיקוח הכשרות של צהר יעמוד הרב ד"ר אורן דובדבני, שהיה מנהל מערך הכשרות של הקהילה האשכנזית במקסיקו, מנהל מערך הכשרות של הרבנות בגבעתיים וראש הפיקוח ההלכתי של ארגון "השגחה פרטית".

מנכ"ל התנועה הקונסרבטיבית, יזהר הס, אמר: "אנחנו מברכים את רבני צהר מכל לב על הצעד האמיץ והחשוב. גם הם הבינו, לאחר שנים של הגנה בפועל על הרבנות הראשית באמצעות חיוך מזמין, כי תיקון יחסי הדת והמדינה בישראל ייעשה רק מחוץ לממסד הקיים. זהו צעד נוסף, חשוב מאין כמוהו, לפירוק הרבנות הראשית – מוסד שמזמן איבד את האמינות והלגיטימיות שלו בעיני הציבור".

נשיא צהר לשעבר, הרב יעקב אריאל, תקף קשות את הארגון. לדבריו, הקמת מערך הכשרות הפרטי של צהר היא "סכנה לכשרות". לדבריו, בגלל הקמת המערך "אנשים ייכשלו בטרפות ונבלות". הרב אריאל, שפרש לאחרונה מתפקיד רב העיר רמת גן, הוא נשיא ארגון חותם, שנאבק בהפרטת שירותי הדת. "למדינת ישראל יש מערך כשרות אחד לכלל ישראל – הרבנות הראשית", אמר אריאל. "פתיחת מסלול אחר, שלא על דעת הרבנות הראשית, זה אנדרלמוסיה".

לידיעה ב-ynet

לידיעה ב-ynet

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?