"פעולות של מסירה"

דיינים חרדים מאלעד שהוציאו "כתב סירוב" מואשמים באיומים

כתב האישום הוגש לאחר שבין דין רבני פרטי פרסם כתב סירוב המאשים תושבת אלעד ש"הרימה יד בתורת משה". חדו"ש הגישה עתירה לבג"ץ בשם התושבת

אלעד, צילום: מיכאל יעקובסון, wikipedia אלעד (צילום אילוסטרציה). צילום: מיכאל יעקובסון, wikipedia

בבית משפט השלום בפתח תקווה הוגש כתב אישום נגד דייני בית הדין הישר והצדק – בית דין רבני פרטי באלעד – בחשד לאיומים ושיבוש הליכי משפט. הסיבה לכך היא כתב סירוב שפרסמו הדיינים, הרב שמעון גוטמן, הרב ישעיהו פלדמן, הרב אליהו גולדברג, נגד תושבת העיר.

עמותת חדו"ש הגישה עתירה לבג"ץ בעקבות הוצאת הכתב הסירוב. לפני יותר מחמש שנים פתחה התושבת בהליך נגד אחד משכניה בבית משפט השלום בפתח תקווה. בתגובה פנה השכן לבית הדין הישר והצדק באלעד. השכן התלונן על עצם פנייתה של התושבת לבית המשפט הממלכתי, צעד שאינו מקובל בציבור החרדי. "כיכר השבת" מציין כי לבית הדין הישר והצדק אין כל סמכות ממלכתית.

דייני בית הדין הפרטי הפעילו מסכת של לחצים כבדים ומאיימים על המתלוננת ובעלה, במטרה להביאם לבטל את ההליך המשפטי האזרחי

בכתב האישום נכתב כי בעקבות הפנייה אליהם הפעילו דייני בית הדין הפרטי במשך כמה ימים "מסכת אינטנסיבית של לחצים כבדים ומאיימים בעל פה ובכתב על המתלוננת ובעלה, במטרה להביאם לבטל את ההליך המשפטי האזרחי ולחייבם להתדיין בנושא על פי הדין הדתי בלבד".

לאחר שהמתלוננת לא נכנעה ולא משכה את התביעה מבית המשפט בפתח תקוה, הפיצו הדיינים את כתב הסירוב בבניינים סמוכים, בבתי כנסת ובלוחות מודעות באלעד.

לפי כתב האישום, "ב'כתב הסירוב' – החתום על ידי שלושת הדיינים – הודיעו לקהילה כי המתלוננת 'פנתה לערכאות והרימה יד בתורת משה ואף לאחר התראה מבית הדין המשיכה להרים יד בתורת משה ואף עשתה פעולות שיש בזה משום מסירה. ולאחר התראות בית הדין הודיעה כי לא תדון בשום בית דין שהוא אלא רק בערכאות רח"ל. וע"כ יש להתייחס אליה כמרימה יד בתורת משה".

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?