לטובת השושלת

רשות האוכלוסין מגינה על מעמד הכהנים

ברשות האוכלוסין דורשים מנשים המתחתנות עם בן זוג שמשפחתו משתייכת לשושלת הכהנים לקבל אישור מרב לרישום שמו בתעודת הזהות שלהן, אף שההצדקה היחידה לכך היא הלכתית

תמר זנדברג. צילום: המכללה האקדמית ספיר, ויקיפדיהח"כ תמר זנדברג. צילום: המכללה האקדמית ספיר, ויקיפדיה

נעה ובן זוגה רצו להתחתן מחוץ לרבנות ולהירשם כידועים בציבור. אבל כשפנתה לרשות למרשם האוכלוסין במשרד הפנים כדי להוסיף את שם משפחתו לשמה בתעודת הזהות, הפקידה הסבירה לה שדרוש לשם כך אישור של רב. הסיבה: שם משפחתו של בן זוגה הוא כהן.

הרבנות מטילה הגבלות על נישואים של כהנים, או של אנשים ממשפחות כהנים. לכהן אסור, בין השאר, להתחתן עם גרושה או עם גיורת – מתוך שאיפה לשמור על טהרתו בעבודת הקודש. ההגבלות חלות על אנשים הנושאים את שמות המשפחה לוי, כ"ץ, קהאן, כגן, דוויק, טוויל ועוד.

עמותת חדו"ש הסבירה לנעה כי הדרישה של רשות האוכלוסין אינה חוקית. חדו"ש פנתה בעניינה לרשות האוכלוסין, ושם טענו כי לא מדובר בתקנה קבועה ושנעה פגשה פקידה שלא הכירה את הנהלים. נעה הוזמנה לחזור לרשות האוכלוסין ולשנות את שם משפחתה כרצונה.

"הארץ" מדווח כי עשרות ישראלים אחרים שניסו להוסיף לשם משפחתם את השם של בן זוגם או בת זוגם נדחו, משום שהיה אחד משמותיה של משפחת "כהן". חברת הכנסת תמר זנדברג ממרצ יזמה הצעת חוק שתאפשר לכל אדם לשנות את שמו כרצונו, גם אם מדובר בשם ממשפחת הכהנים.

סמנכ"ל חדו"ש: דין כהן כדין בוזגלו. אין שום סיבה שרק מפני ששם משפחתו של בן הזוג הוא כהן בת הזוג תופלה לרעה

זנדברג פנתה לפני כחמש שנים לשר הפנים אז, גדעון סער, וביקשה ממנו לשנות את המצב. "טענתי שזה דבר הזוי ומופרך. הוא הסכים איתי והוציא נוהל שמשנה את זה", אמרה זנדברג.

למרות השינוי שהנהיג סער, בני זוג רבים שמנסים לשנות את שם משפחתם ל"כהן" נדחים. "שם זה הדבר הכי אישי והכי פרטי שאדם יכול לבחור לעצמו", אומר סמנכ"ל חדו"ש, שגיא אגמון. "כשאדם אומר 'אני בזוגיות והזוגיות הזאת היא חלק מהעצמי שלי, ואני רוצה לבטא את עצמי באמצעות השם של בן הזוג שלי ולא נותנים לו – בעיני זה חדירה לזכויות הפרט ברמה מקוממת".

אגמון מוסיף שלשם משפחה עם חשיבות דתית אין משמעות משפטית. "דין כהן כדין בוזגלו", הוא מסביר. "אין שום סיבה שרק מפני ששם משפחתו של בן הזוג הוא כהן בת הזוג תופלה לרעה, ואף אחד לא שם את משרד הפנים כממונה על הגנת הכהנים במדינת ישראל".

מרשות האוכלוסין נמסר: "בהתאם לנהלים, שינוי או הוספת שם המשפחה כהן או לוי מאושרים עם אישור רב בלבד, מכיוון שהשמות משויכים לקבוצה מוגדרת ועלולה להיווצר הטעיית הציבור, כמצוין בחוק. מעבר לכך, כל בקשה נבחנת לגופה ובהתאם לנסיבותיה".

לכתבה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?