גיוס בלי שיניים

המפלגות החרדיות אינן פוסלות את חוק הגיוס החדש

לפי הצעת החוק יוטלו סנקציות כלכליות על ישיבות, אם יעדי הגיוס לא יתממשו

מאיר פרוש. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90מאיר פרוש. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

למרות כמה הצהרות לוחמניות, המנהיגות החרדית אינה פוסלת את האפשרות שיקבלו את ההמלצות בנוגע לגיוס תלמידי ישיבות. ההמלצות כוללות הצעה להטיל סנקציות כלכליות על ישיבות המתוקצבות על ידי המדינה, אם החרדים לא יעמדו ביעדי הגיוס שקבע הצבא.

עמותת חדו"ש קיבלה בברכה את הצעת החוק, אבל ציינה שהיא חסרת שיניים. "למעשה, הממלצה היא לדחות את יישום ההמלצות בשנים רבות, כך שתפוח האדמה הלוהט של גיוס החרדים יתגלגל לידיהם של ממשלה עתידית ובג"ץ", אמר מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב.

יו"ר ש"ס, אריה דרעי, אמר כי מפלגתו "זועמת על הניסיון להטיל עונש על לומדי התורה באמצעות קיצוץ תקציבים". הוא הוסיף, לפי "ג'רוזלם פוסט", שש"ס לא תאפשר כל פגיעה במעמדם של בני הישיבות. עם זאת, דרעי לא דחה את הצעת החוק עצמה.

מנכ"ל חדו"ש: למעשה, הוחלט לדחות את יישום ההמלצות בשנים רבות, כך שתפוח האדמה הלוהט של גיוס החרדים יתגלגל לידיהם של ממשלה עתידית ובג"ץ

"מעריב" מציין שסגן השר מאיר פרוש מיהדות התורה היה הפוליטיקאי החרדי היחיד שהביע התנגדות מפורשת למתווה הגיוס החדש. במאמר שפרסם בעיתון "המבשר" כתב פרוש: "מתווה החוק שהוצג אתמול על ידי שר הביטחון הוכן ללא מעורבות של הנציגות החרדית מטעם יהדות התורה, וההמלצות כפי שפורסמו מגלות שהן כוללות נוסח ששולל את הסמכות משר הביטחון למתן דיחוי לבני ישיבות משירות צבאי, כאשר לא עמדו ביעדים".

פרופ' ידידיה שטרן, סגן נשיא המכון הישראל לדמוקרטיה, שייעץ לממשלה בכל הנוגע לגיוס חרדים, מתח ביקורת על דחיית הסנקציות הכלכליות בשנתיים – לפי הצעת החוק. הוא אמר כי ההצעה לדחות את הטלת הסנקציות הכלכליות נועדה לאפשר לראש הממשלה, בנימין נתניהו, זמן ומרחב להרכיב ממשלה חדשה אחרי הבחירות הבאות. הוא הוסיף כי הנוסח הנוכחי של הצעת החוק עלול להביא לכך שבמשך חמש שנים מספר החרדים המתגייסים לצה"ל לא יעלה.

לידיעה ב"ג'רוזלם פוסט"

לידיעה ב"מעריב"איך תוכל לפעול?