לימודים או גיוס

ישי: מי שלא לומד יום שלם בישיבה, שיילך לצבא

סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, בכנס ירושלים של "בשבע": הדרך היחידה להבטיח גיוס לכולם היא הטלת סנקציות כלכליות

סמנכ''ל חדו''ש, שחר אילן, ויהודה משי-זהב בכנס ירושלים של העיתון ''בשבע''סמנכ''ל חדו''ש, שחר אילן, ויהודה משי-זהב בכנס ירושלים של העיתון ''בשבע''

"בשנים האחרונות צה"ל לא רוצה לגייס אלפי חרדים, משיקולים תקציביים. זה אבסורד ששיקולים כלכליים-פנימיים קורעים את העם ומונעים גיוס אלפים המעוניינים להתגייס למסגרות המתאימות", אמר שר הפנים, אלי ישי, בכנס ירושלים של העיתון "בשבע".

ישי הוסיף: "קשה מאוד לחייל דתי במסגרת רגילה בצה"ל, אין שום בעיה שמי שלא לומד יום שלם יילך לצבא. להפך, זו חובה – אבל במסגרת מתאימה. היו קבוצות בחברה שלא רצו לראות את הציבור החרדי משתלב בצבא... במקום ללכת ולחבק את הציבור החרדי, במקום לשלב אותו, פשוט לא מאפשרים לזה לקרות. למה שבגולני לא תהיה מחלקת נח"ל חרדי כמו בישיבות ההסדר?" זו הפעם הראשונה שבכיר חרדי דורש לימודים מלאים כתנאי לפטור מגיוס לשירות צבאי.

הרב דוד בלוך, ממייסדי גדוד "נצח יהודה" החרדי, דחה את טענות ישי נגד צה"ל בחריפות. "אשמח לרשימה של מאה. אין אלפי חרדים שרוצים להתגייס". בלוך גם דחה את הטענה שצה"ל לא מתחשב בחיילים החרדים. לדבריו, "צה"ל עשה הכל בכדי שהגדוד יצליח".

סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, הציג את נתוני מדד הדת והמדינה של העמותה, שלפיהם יותר מ-80% מהגברים היהודים תומכים בשירות חובה. אילן התייחס גם לתרומה של השירות האזרחי לשוויון בנטל. "ההצטרפות לשירות האזרחי של תלמידי הישיבות אטית מאוד ומתגברת בקצב מאוד לא מספק. אם הדברים לא ישתנו ולא יוחל שירות חובה על כולם, הצבא והמדינה יגיעו למצב של אסון".

הרב בלוך: אין אלפי חרדים שרוצים להתגייס. אשמח לרשימה של מאה

לדעת אילן, הדרך היחידה להבטיח גיוס לכולם היא הטלת סנקציות כלכליות. "אי אפשר לקחת המוני תלמידי ישיבות למאסר. בתי הכלא יהפכו לישיבות. הפתרון היחיד הוא סנקציות על מי שלא ישרת", אמר וקרא לכל חלקי המחנה הציוני להתאחד כדי לפתור את המשבר הקשה. "הדרך היחידה להגשים את הפתרון היא שכל חלקי המחנה הציוני – ימין, מרכז, שמאל, חילונים, מסורתיים, דתיים וחלק מהחרדים – יתלכדו סביבו. דרוש שיתוף פעולה ציוני להצלת הציונות".

בכנס הוצג סקר שביצע מכון המחקר "מאגר מוחות" בקרב הציבור היהודי, שממנו עולה כי 83% מהציבור תומכים בשינוי המדיניות בכל הנוגע לגיוס תלמידי הישיבות.

ראש אכ"א לשעבר, אלעזר שטרן, אמר: "יש לאפשר לציבור החרדי לבחור אם להמשיך ללמוד או לצאת לעבודה, שם כבר באופן טבעי ייפגשו אנשיו עם יתר הציבור בישראל, ייטמעו בחברה ובאופן הדרגתי וטבעי המצב ישתנה. בהשארת המצב על כנו אנחנו פוגעים בעיקר בחרדים עצמם, בעוני שאנחנו גוזרים עליהם, בתרבות של עוני ובתרבות שקר".

לידיעה ב"מגפון"איך תוכל לפעול?