"איראן זה כאן"

נחקר רב קונסרבטיבי שערך חופות מחוץ לרבנות

הרב דב חיון נלקח לחקירה בשעת בוקר מוקדמת בעקבות תלונה של בתי הדין הרבניים בחיפה. בא כוחו, מנכ"ל עמותת הרב עו"ד אורי רגב, פנה ליועץ המשפטי לממשלה ולמשטרה בעקבות האירוע. היועץ המשפטי לממשלה הורה שלא לחקור את הרב חיון

הרב דב חיון. צילום: פלאש 90הרב דב חיון. צילום: פלאש 90

דב חיון, רב קונסרבטיבי מחיפה, נחקר במשטרה ביולי. הסיבה לחקירה: חיון ערך חופות מחוץ לרבנות. בדף הפייסבוק שלו כתב חיון שהוא נלקח מביתו בשעה 5:30 בעקבות תלונה שהגיש נגדו בית הדין הרבני של חיפה. הרב שוחרר בתום החקירה.

"אני לא עבריין, לא רוצח, לא פושע. נדהמתי", אמר חיון ל"כאן חדשות" לאחר ששוחרר מהחקירה. "זה לא נעים להיגרר מהמיטה לחקירה בעוון קיום חופות כדת משה וישראל. קשה לי לחשוב על מעשה יהודי פחות בערב תשעה באב. המשטרה נגררה להיות כלי שרת בידי בית הדין הרבני האורתודוקסי".

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, עו"ד אורי רגב המייצג את הרב חיון, פנה ליועץ המשפטי לממשלה ולמשטרה בעקבות האירוע. רגב הדגיש כי בעבר כבר דרש הבהרה בנוגע למדיניות של פרקליטות המדינה בסוגיית ההעמדה לדין של רבנים העורכים נישואים מחוץ לרבנות. לדבריו, הובהר לו בכתב שהחוק יופעל רק במקרים שבהם הנישואים מוכרים על ידי הרבנות לפי ההלכה.

"מעריב" ציין שהתלונה במשטרה הוגשה על ידי מזכיר בית הדין הרבני בחיפה, בשל העובדה שהרב חיון ערך טקס חופה לפסולת חיתון, בניגוד לחוק ולהלכה. "הרב חיון חיתן בני זוג כשבאותה העת אחד מהם היה ממזר - דבר שהיהדות והחוק אוסרים עליו באופן חמור", נמסר מבתי הדין הרבניים.

לפי "הארץ", בהחלטת בית הדין הרבני בחיפה נכתב כי הרב "חיתן את בני הזוג והוסיף חטא על פשע כשחיתן את בני הזוג כאשר האשה היתה אסורה להינשא". האשה ובן זוגה, המתגוררים באזור חיפה, ביקשו להינשא ברבנות, אולם שם קבעו כי היא לא יכולה להינשא. בני הזוג פנו לרב חיון, שקבע לאחר בדיקה כי היא אינה פסולת חיתון והשיא את השניים בטקס קונסרבטיבי לפני שנתיים. לדברי חיון, לפני כחצי שנה קבע בית הדין הרבני כי האשה יכולה להינשא, אולם בינתיים היא כבר נישאה בטקס אלטרנטיבי.

חיון, ראש הקהילה המסורתית מוריה בחיפה, אמר כי זהו "יום עצוב לדמוקרטיה בישראל. איראן כבר כאן. אני עורך חופות ואמשיך לערוך חופות בישראל". בראיון לגלי צה"ל הוסיף חיון: "את המלה 'כשר' כבר לקחתם לנו, אז עכשיו גם 'כדת משה וישראל' אסור לי?"

יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית: זו שערורייה שמלמדת על שיכרון הכוח של בית הדין הרבני. מצד שני, נעים לדעת שהרבנות הראשית מכירה פתאום בחופות הקונסרבטיביות

ביום שבו נחקר הרב חיון הורה היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לאלזמן אותו לחקירה עד שייבדק אם יש במעשיו היבט פלילי. מנדלבליט נענה בכך לפנייה של ח"כ יעל כהן-פארן. לפי ynet, הכנסת הקודמת חוקקה חוק האוסר עריכת חופה פרטית על פי ההלכה בלי לדווח על כך לרשויות. החוק קובע עונש מאסר של שנתיים על כל אחד מבני הזוג ועל הרב המחתן. היועץ המשפטי לממשלה פרסם לאחרונה חוות דעת, שלפיה אין לפתוח בהליכים פליליים נגד חשודים בעבירה זו.

חיון השתתף באותו יום באירוע שהתקיים בבית הנשיא בירושלים לרגל תשעה באב. נשיא המדינה, ראובן ריבלין, אמר: "אחד ממשתתפי האירוע הגיע אלינו מחקירת משטרה בנושא שלא טופל שנים ארוכות, ושהטיפול הפתאומי בו מעורר סערה. בכל מקרה, יש לנו אחריות כבדה למצוא את הכלים והשפה ולפתור את המחלוקות בינינו, הרגישות כל כך".

מהנהלת בתי הדין הרבניים נמסר: "מדובר באדם שהשיא מעוכבי חיתון, מעשה פלילי שאסור על פי חוק. בנוסף, הוא התחמק מלהסדיר את הרישומים כפי שדורש החוק".

המשטרה מסרה: "מחובתה של המשטרה לחקור כל עבירה שבוצעה בניגוד לחוק. במקרה זה פתחה המשטרה בחקירה, לאור החלטה של בית הדין הרבני בחיפה המורה למשטרת ישראל לחקור את הרב, לאחר שעבר על חוק העונשין ופקודת הנישואין והגירושין בישראל".

יו״ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, אמר: "כאן לא איראן. המשטרה לא תהיה משטרת דת שמופעלת על ידי רבנים שחוששים מתחרות. הסבירו פנים, כבדו נשים שמבקשות גט, תנו שירות לאנשים במקום להפעיל משטרה".

ח"כ יאיר לפיד, יו"ר יש עתיד, אמר ברשת ב' כי מדובר ב"טירוף של כפייה חרדית. דוד התחתן עם מיכל בלי הרבנות. נעצר רב במדינת ישראל מפני שחיתן שני אנשים. החרדים החליטו להראות שהם שולטים במדינה. נתייצב מאחורי הרב חיון, זו חרפה".

לפי "כיכר השבת", באיחוד הלאומי תמכו בחקירה של הרב חיון. "גם רבנים קונסרבטיבים מחויבים לשמור חוק", מסרו דוברי המפלגה.

"זו שערורייה שמלמדת על שיכרון הכוח של בית הדין הרבני", אמר ד"ר יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית בישראל. "מצד שני, נעים לדעת שהרבנות הראשית מכירה פתאום בחופות הקונסרבטיביות. אנו עומדים מאחורי הרב דב חיון ומחזקים את ידו".

לידיעה ב"כאן חדשות"

לידיעה ב"כיכר השבת"

לידיעה בחברת החדשות

לידיעה ב"הארץ" באנגלית

לידיעה ב"מקור ראשון"

לידיעה ב"מעריב"

לידיעה ב-ynet

לידיעה ב"הארץ"

לידיעה ב"מקור ראשון"

לידיעה ב"ישראל היום"איך תוכל לפעול?