חופש דת ושוויון זכויות

דרושה ממשלה ציונית, שתפעל בנושאי דת ומדינה

מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב, גיבש מתווה להשבת היהדות אל העם היהודי

ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הממשלה השבועית. מימינו סגן שר האוצר יצחק כהן משס. בשמאלו סגן שר הבריאות יעקב ליצמן מיהדות התורה. 28.08.2011. צילום: פלאש 90ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הממשלה השבועית. מימינו סגן שר האוצר יצחק כהן מש"ס. בשמאלו סגן שר הבריאות יעקב ליצמן מיהדות התורה. צילום: פלאש 90

"אנחנו נמצאים בשעת חירום אמיתית", אומר מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב. "הממשלה הנוכחית פועלת על פי האיומים של החרדים ומוציאה אותי מדעתי". רגב מתייחס לסדרה של חוקים והחלטות שקיבלה הממשלה, שפוגעים בחופש הדת ומקדמים את סדר היום של המפלגות החרדיות: חוק המרכולים האוסר פתיחת בתי עסק בשבת, הקפאת מתווה הכותל ומניעת עבודות ברכבת בשבת. במאמץ להתמודד עם התמיכה של הממשלה והקואליציה בחרדים ניסח רגב מסמך שמתמודד עם כל סוגיות הליבה בתחום היהדות. "מדובר בחזון הראשון שמציע פתרון מעשי לסוגיות הבוערות בנושאי דת ומדינה וגם מקובל על אנשי דת ואנשי רוח מכל הזרמים", אמר רגב ל-ynet.

רגב מדגיש שהפוליטיקאים שתמכו בחוק המרכולים יודעים "שלא רק שרוב הציבור מתנגד לחקיקה של כפייה דתית, אלא שגם בוחריהם מתנגדים לה. סקרי חדו"ש הראו ש-71 אחוז מהציבור היהודי תומכים בכך שאת ההחלטה על פתיחת מרכולים בשבת תקבל הרשות המקומית ולא שר הפנים".

הקפאת מתווה הכותל, הוא מוסיף, יצרה משבר עולמי חריף עם יהדות העולם ואליה הצטרפו דבריה הקשים של סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, נגד יהדות התפוצות. "האמירות האלה שערורייתיות ובגללן אנחנו עלולים לאבד חלק גדול מן העם היהודי", הוא

בקרוב מאוד 27 אחוז מתלמידי כיתה א' יהיו חרדים. מדינת ישראל אינה יכולה להרשות לעצמה שפלח כזה של האוכלוסייה לא יתגייס

אומר. כדי למנוע את הנתק בין ישראל ליהדות התפוצות ניסחו רגב והרב האורתודוקסי האמריקאי מרק אנג'ל חזון שמנסה לתת פתרון לכל סוגיות הדת והמדינה.

על המסמך חתמו מאות רבות של אנשי דת ואנשי ציבור, ובהם הרב דניאל הרטמן, עו"ד יזהר הס, פרופ' אמנון רובינשטיין והשחקנים היהודים האמריקאים מייקל דגלאס ומים ביאליק.

"כמדינה יהודית ישראל חייבת לטפח את מאפייניה היהודיים של המדינה. כמדינה דמוקרטית, ישראל חייבת להעניק שוויון זכויות לכל אזרחיה, ללא הבדל השקפה והשתייכות דתית. אבל כדי להגיע אל היעד מדינת ישראל חייבת ליישם ערכי יסוד של חופש דת ושוויון זכויות וחובות", מסביר רגב את עיקרי המסמך. כדי לממש את החזון, לדבריו, יש להקים ממשלה ציונית שתפעל בנושאים הקשורים לדת ומדינה.

הוא מודע לכך שממשלה כזאת לא תוכל לשתף פעולה עם החרדים. "אין שום סיכוי שהחרדים יסכימו לכל סוג של פשרה", הוא אומר. "אין לי בעיה להעניק פטורים לעילויים כדי שילמדו תורה, אבל צריך להבין גם ששיטת המכסות איננה יכולה לעבוד כיום. בקרוב מאוד 27 אחוז מתלמידי כיתה א' יהיו חרדים. מדינת ישראל אינה יכולה להרשות לעצמה שפלח כזה של האוכלוסייה לא יתגייס".

לכתבה ב-ynetאיך תוכל לפעול?