ניגוד עניינים לא כשר

ועדה תפקח על החלטות הרב יוסף בתחום הכשרות

הרב יצחק יוסף אחראי על מערך הכשרות ברבנות, ואילו אחיו משה יוסף הוא הבעלים של בד"צ בית יוסף, מגופי הכשרות הגדולים בישראל

הרב הראשי הספרדי, יצחק יוסף, באירוע בתל אביב. 28022016 צילום: יעקב כהן, פלאש 90הרב הראשי הספרדי, יצחק יוסף, באירוע בתל אביב. צילום: יעקב כהן, פלאש 90

הרב הראשי יצחק יוסף יהיה נתון לפיקוח של ועדה מיוחדת בתחום הכשרות. כך קבעה בתחילת אוגוסט המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר. הרב יוסף נכנס בתחילת אוגוסט לתפקיד נשיא מועצת הרבנות הראשית והאחראי מערך הכשרות. אחיו, משה יוסף, הוא הבעלים של אחד מגופי הכשרות הפרטיים הגדולים בישראל – בד"צ בית יוסף.

זילבר נדרשה לסוגיה בעקבות פנייה של עמותת חדו"ש, שביקשה לוודא שסוגיית ניגוד העניינים הוסדרה. זילבר קבעה גם שיוסף לא יוכל לעסוק בהסמכה של בד"צ בית יוסף כגוף כשרות לעניין מוצרים מיובאים. היא הוסיפה כי הרב יוסף לא יוכל לעסוק בנושאים הנוגעים לבד"צים הפרטיים.

לפי חוות הדעת של זילבר, הרב יוסף יוכל לעסוק בענייני הבד"צים הפרטיים רק באמצעות הוועדה המיוחדת שתוקם לשם כך ובמעקב צמוד של היועץ המשפטי לרבנות.

הרב אורי רגב: חדו"ש שמחה שיכלה לתרום תרומה לטוהר המידות ברבנות ובמערך הכשרות

מלשכת הרב יוסף נמסר ל"הארץ": "הרב הראשי לישראל פועל בצמוד ובמשותף עם היועץ המשפטי לממשלה לגיבוש הסדר ניגוד עניינים כפי המקובל ובכוונתו לפעול מתוקף תפקידו בכל ענייני הרבנות הראשית ובכפוף להסדר".

מנכ"ל עמותת חדו"ש, אורי רגב, מסר: "חדו"ש שמחה שיכלה לתרום תרומה לטוהר המידות ברבנות ובמערך הכשרות, בידיעה כי אלמלא שבה ופנתה זה חודשים ליועץ המשפטי לממשלה בעניין ניגוד העניינים של הרב יצחק יוסף כנראה לא היה נקבע הסדר ניגוד עניינים גם לאחר כניסתו לתפקיד ראש מועצת הרבנות הראשית. אנו לומדים בעיון את חוות הדעת וההסדר, כדי לבחון אם הוא באמת עונה על ניגוד העניינים שקיים בין תפקידו כמופקד על מערכת הכשרות המונופוליסטית של הרבנות הראשית לבין בעלות משפחתו על אחד מהבד"צים הגדולים ביותר המספקים השגחת כשרות פרטית, כשרות בית יוסף, ונפעל מול היועץ המשפטי לממשלה ככל שיתברר לנו שהנושא לא הוסדר עד תומו".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?