רוב נגד הדרה

80% מהציבור: יש לחייב את המפלגות לכלול נשים ברשימותיהן

סקר שערכה חדו"ש לקראת דיון בבג"ץ: גם בקרב תומכי המפלגות החרדיות יש תמיכה בשילוב נשים ברשימות המועמדים בבחירות

ראשת מפלגת הנשים החרדית ''ובזכותן'', רות קוליאן, ומספר 4 ברשימתה, גילה ישר, בהפגנה של מסורבות גט בכניסה לבית הדין הרבני הגדול בירושלים. 04032015 צילום: נתי שוחט, פלאש 90ראשת מפלגת הנשים החרדית ''ובזכותן'', רות קוליאן, ומספר 4 ברשימתה, גילה ישר, בהפגנה של מסורבות גט בכניסה לבית הדין הרבני הגדול בירושלים. צילום: נתי שוחט, פלאש 90

80% מהציבור היהודי סבורים שיש לחייב את כל המפלגות המתמודדות לכנסת, לרבות המפלגות החרדיות, להציב נשים במקומות ריאליים ברשימת המועמדים שלהן לכנסת ולאפשר לנשים להיות חברות מפלגה. הנתונים עולים מסקר שערכה עמותת חדו"ש לקראת דיון בבג"ץ בעתירה נגד אגודת ישראל, המונעת מנשים להיות חברות מפלגה.

רוב מצביעי מפלגות הקואליציה הלא חרדיות תומך בהצבת נשים ברשימות של מפלגות המתמודדות בבחירות. בין 73% ל-98% ממצביעיהן של מפלגות אלה תומכים בקידום נשים. גם בקרב תומכי המפלגות החרדיות יש תמיכה מסוימת בהכללת נשים ברשימה – 28% ממצביעי ש"ס ו-16% ממצביעי יהדות התורה מתייחסים לכך בחיוב.

עו"ד אורי רגב, מנכ"ל חדו"ש, התייחס לממצאים ואמר ל"כל הזמן": "התמיכה הגבוהה של הציבור היהודי בזכותן של נשים לשוויון במערכת הפוליטית, לרבות במפלגות החרדיות, ממחישה עד כמה צינית ומנותקת גישתה של המנהיגות הפוליטית, המוכנה לכרות ברית עם המפלגות החרדיות ולקנות את קולותיהן בניגוד לערכי היסוד של מדינת ישראל ותוך התעלמות מרצונם של בוחריהם להבטיח שוויון מגדרי".

רגב הדגיש שחדו"ש פועלת בשיתוף עם ארגוני החברה האזרחית לשנות את המציאות במגוון תחומים שהממסד הדתי טען בעבר

מנכ"ל חדו"ש: התמיכה הגבוהה בזכותן של נשים לשוויון במערכת הפוליטית ממחישה עד כמה צינית גישתה של המנהיגות הפוליטית

שבהם מתחייבת הדרת נשים, כגון חברות במועצות הדתיות ובגוף הבוחר את הרבנים הראשיים. "מה שבעבר נתפס כאסור ובלתי אפשרי, הפך להיות אפשרי ומובן מאליו לאחר שבג"ץ חייב זאת", אמר רגב. "כך יקרה גם בנושא חברותן של נשים במפלגות החרדיות וברשימותיהן לכנסת, וכך תיעצר האפליה רבת השנים נגד נשים בפוליטיקה הדתית". רגב הוסיף שהעתירה ממחישה עד כמה חיונית השמירה על עצמאותו וסמכותו של בג"ץ ועד כמה חשוב להגן עליו מפני ההתקפה של המפלגות החרדיות ושותפיהן.

80% מהמשיבים לשאלון תמכו ב"תיקון חוק המפלגות באופן שיחייב את כל המפלגות, לרבות המפלגות החרדיות, לאפשר לנשים להיות חברות במפלגה ולכלול נשים במקומות ריאליים ברשימת המועמדים לכנסת".

תמיכה גבוהה בתיקון חוק המפלגות ברוח זו נמצאה בקרב מצביעי מפלגות הקואליציה הלא חרדיות: הליכוד – 81%, כולנו – 96%, ישראל ביתנו – 98% והבית היהודי – 73%. התמיכה בקרב מפלגות האופוזיציה גבוהה, כצפוי: המחנה הציוני – 97%, יש עתיד – 91% ומרצ – 96%.

לידיעה ב"כל הזמן"איך תוכל לפעול?