מטעמים דתיים

אישום: פעילות ב"הידברות" השתמשו במידע רפואי חסוי

לפי כתב אישום שהוגש לאחרונה, שתי פעילות של העמותה קיבלו ממזכירה במרפאה מידע על נשים שביקשו לבצע הפלה. הן השתמשו במידע כדי לנסות להניא אותן מהפסקת ההריון

היכל המשפט בתל אביב. צילום: Sambach, wikipediaהיכל המשפט בתל אביב (צילום אילוסטרציה). צילום: Sambach, wikipedia

כתב אישום שהוגש בתחילת השבוע נגד מזכירה במרפאה פרטית ושתי פעילות בעמותת "הידברות" מייחס להן עבירות של העברת מידע חסוי על נשים שביקשו להפסיק את הריונן במרפאה בבאר שבע.

לפי כתב האישום, המזכירה, לידור דנינו מבאר שבע, היתה חשופה לפרטים אישיים של מטופלות במרפאה. היא העבירה את הפרטים לחברות "הידברות" קלינה שוורץ מבני ברק וליזה דרמר מפתח תקוה, ללא אישור של המטופלות. הפרקליטות טוענת בכתב האישום כי דנינו, שוורץ ודרמר פעלו מטעמים דתיים. שוורץ יצרה קשר טלפוני עם מטופלות, על סמך המידע האישי שקיבלה, וניסתה להניא אותן מכוונתן להפסיק את ההריון.

אחת הנשים שאליהן פנתה שוורץ בניסיון לשכנעה להימנע מביצוע הפלה התלוננה על כך במשרד הבריאות. "כיכר השבת" מציין

אחת הנשים שאליהן פנתה שוורץ בניסיון לשכנעה להימנע מהפלה התלוננה על כך במשרד הבריאות. בעקבות התלונה נפתחה חקירה פלילית

שבעקבות התלונה נפתחה חקירה פלילית של הרשות להגנת הפרטיות במשרד המשפטים, שבה נחשף האופן שבו הגיע המידע הרגיש לידי העמותה. החקירה גם חשפה את שיטות הפעולה של הנאשמות.

מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה מסרה: "ההחלטה על הגשת כתב האישום מבטאת את מדיניות משרד המשפטים, הרואה בחומרה עבירות של שימוש במידע רפואי אישי וחסוי ללא הסכמת המטופלים ובניגוד למטרה שלשמה נמסר המידע – בוודאי כאשר הדבר נעשה תוך ניצול מצבן השברירי ומצוקתן של נשים".

מעמותת "הידברות" נמסר בתגובה: "מזכירה רפואית יצרה קשר מיוזמתה, ובלי שהתבקשה לכך, עם עובדת זוטרה ב'הידברות' ומסרה לה מספר שמות של נשים. להנהלה לא היתה שום ידיעה על כך, ובוודאי שלא אישרה את קבלת המידע בדרך זו. אנחנו מתנערים מכל פגיעה בפרטיות של הנשים".

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?