הכותל החרדי

חדו"ש וארגונים אחרים לבג"ץ: לשחרר את הכותל מידי הרודנות החרדית

העותרים דורשים לפרק את הקרן למורשת הכותל ולהקים גוף אחר שינהל את האתר

 יו''ר המרכז לפלורליזם יהודי ענת הופמן נעצרת במהלך תפילת נשות הכותל. 17.10.2012. צילום מיכל פטאל יו''ר המרכז לפלורליזם יהודי, ענת הופמן, נעצרת בתפילה של נשות הכותל.  צילום: מיכל פטאל, פלאש 90

התנועה הרפורמית, תנועות נשים ותנועות פלורליסטיות, וביניהן חדו"ש, עתרו לבג"ץ בדרישה להפקיע את השליטה בכותל המערבי מידיו של רב הכותל ולתת ייצוג שוויוני בניהול האתר לזרמים שונים. בתנועה הרפורמית מסבירים כי העתירה הוגשה "בעקבות ההחמרה בדרישות ההפרדה והצניעות בכותל, אשר הפכו את הרחבה כולה לאתר תפילה חרדי".

בין הארגונים שחתמו על העתירה נמצא ארגון נשות הכותל, שמעצרן לפני כשלושה חודשים הצית מחדש את הוויכוח סביב הסדרי התפילה והשליטה באתר. העותרים דורשים לפרק את הקרן למורשת הכותל, שהיא עמותה ממשלתית, ולהקים גוף אחר שינהל את הכותל. העותרים מסבירים, כי "שלא כבעבר, לא ניתן עוד לקיים פעילות משותפת של בנים ובנות, או לערוך טקס שאינו דתי ברחבת הכותל".

"בשנים האחרונות אנו עדים למגמה של הקצנה גוברת והולכת בכותל המערבי", נכתב בעתירה. "חלקים נרחבים של הרחבה

ציטוט: שלא כבעבר, לא ניתן עוד לקיים פעילות משותפת של בנים ובנות, או לערוך טקס שאינו דתי ברחבת הכותל

שהיו בעבר פתוחים לגברים ולנשים, הפכו להיות מופרדים. הוצבו סדרניות צניעות המחייבות נשים להתכסות בצעיפים, גם כאשר מדובר בלבוש שאינו חשוף בצורה יוצאת דופן. הכותל וכל רחבתו... הפך לאתר תפילה חרדי באופיו, ואירועים שאינם דתיים כמעט שאינם מתקיימים בו".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פנה לאחרונה ליו"ר הסוכנות, נתן שרנסקי, בניסיון לגבש הסכם שיביא לקץ המחלוקת בנוגע לצביון הדתי של הכותל המערבי, מתוך שאיפה שכל יהודי יוכל לבקר ולהתפלל בו על פי אמונתו. שרנסקי חותר להסכם שעיקריו שדרוג אתר "קשת רוביזון", שבו על פי פסיקת בג"ץ מותר לנשים להתפלל כרצונן, וביטול חלק מההגבלות המוטלות עליהן ברחבת הכותל עצמה.

 לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?