תקציב תחת איום

ליצמן מבהיר: אין תקציב בלי חוקי הגיוס

ביהדות התורה דורשים להצביע על שני חוקים שיעניקו פטור מגיוס לצה"ל לתלמידי ישיבות ואומרים ושלא יתמכו בתקציב אם החוקים לא יאושרו

צוות המשא ומתן הקואליציוני של יהדות התורה חברי הכנסת משה גפני יעקב ליצמן ומאיר פרוש בפגישה עם צוות המשא ומתן של הליכוד בכנסת 26.03.2015. צילום: יונתן סינדל פלאש 90צוות המשא ומתן הקואליציוני של יהדות התורה, משה גפני, יעקב ליצמן ומאיר פרוש, בפגישה עם צוות המשא ומתן של הליכוד בכנסת. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מנסה להפחית את החשש מפני פיזור הכנסת והכרזה על בחירות מוקדמות. אבל סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן מיהדות התורה, ממשיך לדרוש את אישור החוק המעניק פטור מגיוס לתלמידי ישיבות עם התקציב. כשנשאל אם להערכתו המחלוקת תוביל לבחירות מוקדמות אמר נתניהו: "אין סיבה שזה יקרה ועם רצון טוב זה לא יקרה. לי יש רצון טוב, ואני מקווה שגם לשותפים שלי".

ליצמן שב והדגיש כי אין בכוונתו לוותר על חוקי הגיוס. "יש החלטה של מועצת גדולי התורה", הבהיר בראיונות לגל"צ ול-103 FM. "אני חבר כנסת מטעמם, אני חייב לבצע את זה עד הפסיק האחרון".

חברי סיעת כולנו הבהירו כי לא יסכימו לכרוך את העברת התקציב באישור חוקי הגיוס. "הסכמים צריך לכבד, ואת הממשלה לא צריך לנהל בסחטנות", אמר יו"ר סיעת כולנו, רועי פולקמן. "התקציב צריך לעבור במועד שסוכם עליו מראש עד סוף מושב החורף".

שר הכלכלה אלי כהן (כולנו) התראיין לכאן ב' ואמר: "לא יהיה נכון ללכת לבחירות, אבל אנחנו אומרים בצורה ברורה שלא

ליצמן: יש החלטה של מועצת גדולי התורה. אני חבר כנסת מטעמם, אני חייב לבצע את זה עד הפסיק האחרון

ניתן להפוך את התקציב לכלי סחיטה פוליטי".

שר בליכוד אמר ל"הארץ" כי שר הפנים, אריה דרעי, וח"כ משה גפני מיהדות התורה, אינם מעוניינים במשבר הקואליציוני סביב החוק, אבל מאפשרים לליצמן "לטפס על עצים".

מקורות ביהדות התורה אמרו שאין להם מנוף לחץ להעברת חוקי הגיוס מלבד התקציב, וכי בכוונתם לעמוד במלה שלהם ולא לתמוך בו. המפלגות החרדיות דרשו שההצבעה על שני חוקי הגיוס תתקיים ביום רביעי בשבוע שעבר, אך היא נדחתה.

החוק הראשון שדורשים הח"כים החרדים להעביר הוא חוק יסוד לימוד התורה, שלפיו ערך לימוד תורה יהיה עליון מערך השוויון וכך ניתן יהיה למנוע מבג"ץ לפסול בעתיד הסדרי גיוס. החוק השני מתיר לשר הביטחון לדחות את שירותו של תלמיד ישיבה מגיל 18 ועד גיל 26, כדי לאפשר את המשך לימודיו. החוק קובע יעדים ומכסות לגיוס תלמידי ישיבה לצה"ל.

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?