אי אפשר לשמור שבת בחוק

הרב ריסקין תומך בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת

בראיון ל"ישראל היום" רב היישוב אפרת גם מביע התנגדות לחוק המרכולים וקורא להתחשב בזרמים הפלורליסטיים

הרב שלמה ריסקין, רבה של אפרת. צילום: אור תורה סטון ויקיפדיההרב שלמה ריסקין, רבה של אפרת. צילום: אור תורה סטון, ויקיפדיה

הרב שלמה ריסקין, רב היישוב אפרת, יוצא נגד חוק המרכולים וקורא להפעיל תחבורה ציבורית בשבת. בראיון ל"ישראל היום" אומר ריסקין: "יש בעיה חמורה בכפייה דתית. למעשה, מדובר במלה והיפוכה – אם זו כפייה, לא מדובר באקט דתי. אי אפשר לחייב שמירת שבת בחוק. הייתי שמח מאוד אם כולם היו שומרים שבת ולא עובדים, אולם המדינה צריכה להיות זהירה בדברים שהיא מחייבת על פי חוק".

לדבריו, חוק המרכולים – המחייב סגירה של מרכזי מסחר בשבת – מעורר התנגדות ופוגע ביחס של הציבור לשבת. "בסופו של דבר החוק לא יעזור והוא יעשה יותר נזק מאשר תועלת", אומר הרב ריסקין. "הייתי בהחלט רוצה שבמדינת ישראל החנויות לא יהיו פתוחות בשבת, אבל כולם יודעים שזה לא אפשרי".

בשבוע שעבר החלו באשדוד בניסיונות לאכוף את החוק. חבר הכנסת משה גפני מיהדות התורה אמר כי הוא מתכוון לגייס פקחים שאינם דתיים כדי לסגור מקומות מסחר שפתוחים בשבתות.

למעוטי היכולת אין דרך לבקר חולים בשבת כי אין תחבורה ציבורית. זה בעייתי מאוד ויש לכך פתרון – אפשר להפעיל תחבורה ציבורית בשבת עם נהגים שאינם יהודים

ריסקין, רב אורתודוקסי המבטא גישה ליברלית, גם תומך בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת. "אנשים שיש להם מכוניות יכולים לנסוע בשבת ואחרים לא יכולים לעשות זאת", הוא אומר. "נוצר מצב שבו אין למעוטי היכולת דרך לבקר חולים בשבת כי אין תחבורה ציבורית. זה בעייתי מאוד ויש לכך פתרון – אפשר להפעיל תחבורה ציבורית בשבת עם נהגים שאינם יהודים".

בנוגע למתווה הכותל הוא מבטא עמדה מורכבת. "היהדות במדינת ישראל צריכה להיות אורתודוקסית", מדגיש ריסקין. "התפילה הרשמית בכותל המערבי צריכה להיות אורתודוקסית, עם מחיצה ועל פי כללי ההלכה. עם זאת, אני גם חושב שמדינת ישראל צריכה להבין שהמקומות היהודיים שלנו צריכים להכיל גם יהודים שאינם אורתודוקסים".

גם אם בדבריו יש לגיטימציה מסוימת לזרמים הרפורמיים והקונסרבטיביים, ריסקין מתנגד לשוויון מוחלט. "אי אפשר לתת להם הכרה רשמית. הם צריכים להבין את זה", הוא מבהיר. "לא צריך לתת להם להשתלט על הכותל. היהדות שלנו בת אלפי שנים, ואילו היהדות שלהם קיימת רק בשנים האחרונות. אי אפשר להשוות".

לידיעה ב"ישראל היום"איך תוכל לפעול?