על סף אסון

המתווה להשבת היהדות לעם היהודי

הממשלה פועלת על פי האיומים של החרדים ומשנה את הסטטוס-קוו בהתאם לרצונם, אומר מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, בראיון ל"ידיעות ירושלים". התשובה: חזון לפתרון בעיות הליבה בתחום היהדות וביחסי דת ומדינה

מנכ''ל חדו''ש הרב עו''ד אורי רגב בהפגנה של פורום ירושלים החופשית 28.11.2009מנכ''ל חדו''ש, הרב עו''ד אורי רגב

אישור חוק המרכולים בכנסת הוא שעת חירום, אומר מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב. לרגב יש ביקורת על החלטות אחרות של הממשלה והקואליציה המשנות את הסטטוס-קוו – כמו ביטול מתווה הכותל או התפטרותו של יעקב ליצמן מתפקיד שר הבריאות בגלל עבודות ברכבת בשבת. "אני מרגיש שהם מביאים אותנו לידי אסון קיומי", הוא אומר בראיון ל"ידיעות ירושלים".

בניסיון למנוע את האסון ניסח הרב רגב מסמך שמתמודד עם כל סוגיות הליבה בתחום היהדות. "מדובר בחזון הראשון שגם מציע פתרון מעשי לסוגיות הבוערות בנושאי דת ומדינה וגם מקובל על אנשי דת ואנשי רוח מכל הזרמים", אומר רגב. "יותר מזה, אני לא חושב שאנחנו צריכים להילחם באופן פרטני על כל סקנדל, אלא להגיע למתווה כולל שיפתור הכל". לדבריו,

חברי הכנסת שהצביעו בעד הצעת חוק המרכולים "הם פוליטיקאים חסרי בושה וחסרי יושרה, אשר יודעים שלא רק שרוב הציבור מתנגד לחקיקה של כפייה דתית אלא שגם בוחריהם מתנגדים לה. סקרים שערכה חדו"ש כבר הראו כי 71% מהציבור היהודי תומכים בכך שאת ההחלטה על פתיחת מרכולים בשבת תקבל הרשות המקומית – ולא שר הפנים... לא עקרונות חופש הדת ולא רצון הציבור מנחים את ממשלות ישראל, אלא תכתיביהן הסחטניים של המפלגות החרדיות".

המסמך נוגע בכל הסוגיות החשובות ביחסי דת ומדינה ובקשר בין ישראל ליהדות התפוצות. את הסוגיות שבהן עוסק המסמך

לא עקרונות חופש הדת ולא רצון הציבור מנחים את ממשלות ישראל, אלא תכתיביהן הסחטניים של המפלגות החרדיות

אפשר לסכם בשלוש נקודות עיקריות: "כמדינה יהודית, ישראל חייבת לטפח את מאפייניה היהודיים של המדינה; כמדינה דמוקרטית, ישראל חייבת להעניק שוויון זכויות לכל אזרחיה, ללא הבדל השקפה והשתייכות דתית; כדי להגיע אל היעד, ישראל חייבת ליישם ערכי יסוד של חופש דת ושוויון זכויות וחובות".

רגב כתב את המסמך בשיתוף פעולה עם הרב האורתודוקסי האמריקאי מרק אנג'ל. עד כה חתמו על המסמך מאות רבות של תומכים. ביניהם אפשר לציין את הרב דניאל הרטמן, עורך הדין יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית בישראל, פרופ' אמנון רובינשטיין והשחקנים היהודים האמריקאים מייקל דגלאס ומים ביאליק.

לדברי רגב, כדי להגיע לפתרון בכל הנוגע ליחסי דת ומדינה דרושה ממשלה ציונית. הידברות עם החרדים לא תוביל לפתרון. "אין שום סיכוי שהחרדים יסכימו לכל סוג של פשרה. אין לי בעיה להעניק פטורים לעילויים כדי שילמדו תורה, אבל גם צריך להבין ששיטת המכסות אינה יכולה לעבוד היום. בקרוב מאוד 27% מתלמידי כיתה א' יהיו חרדים. מדינת ישראל אינה יכולה להרשות לעצמה שפלח כזה של האוכלוסייה לא יתגייס".

רגב מקווה שסקרי דעת הקהל האחרונים, שמצביעים על התחזקותה של יש עתיד בראשות יאיר לפיד, ועל היחלשותן של המפלגות החרדיות, אכן משקפים את המגמות הרווחות בציבור. "הכי חשוב שנגיע למצב שבו בממשלה יהיה ייצוג לדעת הקהל הציבורית", אומר רגב.

לראיון ב"ידיעות ירושלים"איך תוכל לפעול?