כניעה לקיצונים

קו ישיר מחבר בין הכותל למרכול

חוק המרכולים שאושר בכנסת מוכיח כי חברי הכנסת החרדים הפכו לבובות של הקיצונים ברחוב החרדי, כותב הרב גלעד קריב ב"הארץ"

יו''ר ש''ס אריה דרעי בכנס זכרון שנערך בארנה בירושלים במלאת שנה לפטירתו של הרב עובדיה יוסף 28.09.2014 צילום: פלאש 90יו''ר ש''ס, אריה דרעי, בכנס זיכרון לרב עובדיה יוסף. צילום: פלאש 90

קו ישיר מחבר בין הכותל המערבי לבין חוק המרכולים – חוק מיותר ומזיק שאושר הבוקר בכנסת, כותב הרב גלעד קריב ב"הארץ". לדבריו, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, העניק לפני חצי שנה פרס לכוחות הקיצוניים ברחוב החרדי כשהקפיא את מתווה הכותל. הקפאת מתווה הכותל הפכה את אריה דרעי, יעקב ליצמן ומשה גפני לבובות של הקיצונים. חברי הכנסת החרדים מגלגלים את חולשתם ברחוב החרדי על ראש הממשלה ועל כולנו.

קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, מוסיף שבטווח הקצר חוק המרכולים לא ישנה את המציאות בשטח. בטווח היותר ארוך הוא יצית מאבקי דת ברשויות מקומיות רבות, יוביל ללא מעט מאבקים משפטיים ופוליטיים ויחייב רשימות מקומיות דתיות ליישר קו עם הכוחות קיצוניים בכל רשות.

למרות החוק, עשרות אלפי עובדים ימשיכו לעבוד בשבתות ללא הגנה סוציאלית ראויה. כדי לפתור בעיה זאת היה דרוש חוק שישפר את ההגנה הניתנת לעובדים בשבת. למשל, אפשר היה לקבוע שאי אפשר להעסיק עובדים בכל שבת ברצף או להטיל

חוק המרכולים לא ישנה את המציאות בשטח ובטווח הארוך הוא יביא למאבקי דת ברשויות מקומיות רבות

אגרה מיוחדת על בתי עסק הפועלים בשבת. אבל המפלגות החרדיות מתנגדות לכל פשרה, בדיוק כמו בנוגע לכותל המערבי, ולכן לא נקבעו בחוק הגנות לעובדים בשבת.

קריב מציין, עם זאת, כי לחוק המרכולים יש גם שתי תוצאות חיוביות: האחת, מתברר כי ענייני דת ומדינה אינם סוגיות שוליות ושהדיון בהם עלול לסכן את קיומה של הממשלה; האחרת, בבחירות הבאות יבינו המפלגות הלא חרדיות שמשרד הפנים חשוב לא פחות ממשרד החינוך, משרד המשפטים, משרד הביטחון ומשרד האוצר וייאבקו עליו.

במאבקן על חוק המרכולים הוכיחו המפלגות החרדיות שהן לא פרטנריות לפשרה כלשהי, טוען קריב. בשנים הקרובות צריכה להתעורר תנועה אזרחית רחבה, שתלחץ על המפלגות הציוניות להקים קואליציה אד הוק לשם גיבוש הסדרים בסוגיות דת ומדינה. הקואליציה הזאת תצטרך להגיע להסדרים יסודיים חדשים בתחומים אלה. אחרי שאלו יושגו, ניתן יהיה לחזור לשגרה הפוליטית המוכרת, מסיים קריב.

למאמר המלאאיך תוכל לפעול?