עידוד לעוני

האבסורד: מיליארדים מושקעים, העוני החרדי גובר

בעוד המדינה משקיעה מיליונים כדי לעודד יציאה של חרדים לעבודה, היא מגדילה את תקציבי הישיבות וכך גם מגבירה את העוני של משפחות חרדיות, כותב סמנכ"ל חדו"ש שגיא אגמון ב"TheMarker"

ישיבת פוניבז' בבני ברק לאחר החזרה מחופשת בין הזמנים של הקיץ ותחילת זמן אלול תקופת הלימודים שלפני הימים הנוראים. 20.08.2012 צילום נתי שוחט פלאש 90.jpgישיבת פוניבז' בבני ברק (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

לפני כשלוש שנים החליטה הממשלה לנקוט צעדים שנועדו להפחית את שיעורי העוני בישראל ולקרב אותם לממוצע במדינות ה-OECD. אבל לפי דו"ח העוני לשנת 2016, ישראל היא המדינה הענייה ביותר בעולם המערבי.

עורך הדין שגיא אגמון, סמנכ"ל ויועץ משפטי של עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, כותב במאמר ב"TheMarker", שלפי הדו"ח אמנם חל שיפור מסוים בחלק מהמדדים – לדוגמה, הירידה בהיקף האבטלה והעלאת שכר המינימום צמצמו את העוני בקרב משפחות עובדות. אבל בניגוד למגמות אלה ניכרת עלייה בשיעור העוני במגזר החרדי – שהגיע ל-45.1%.

אגמון מציין כי לפי הדו"ח, העלייה בעוני במגזר החרדי נובעת מתיקון סטטיסטי, לאחר ירידה משמעותית בעוני במגזר זה ב-2015. "אבל האמת כנראה אחרת: הגידול בשיעורי העוני במגזר החרדי הוא תוצאה של החלטת הממשלה להגדיל את התמיכה בתלמידי ישיבות. ההסכמים הקואליציוניים שהביאו לתקציב הישיבות הגדול אי פעם – 1.22 מיליארד שקל – וסכומי העתק שהציבור החרדי מקבל כתמיכות ייחודיות וכהטבות

בשנים שבהן קוצצו תקציבי הישיבות והכוללים, בין 2013 ל-2015, עלה היקף הגברים החרדים המועסקים מ-45% ל-54%

מערכתיות, מושכים את הגברים החרדים החוצה ממעגל העבודה", הוא מסביר.

לדבריו, הממשלה משקיעה מיליונים בהכשרה מקצועית לחרדים, בעידוד לימודים אקדמיים לחרדים ובהקלות מפליגות שנועדו לקלוט חרדים בשירות המדינה – אבל הגברים חרדים מעדיפים להישאר בישיבה ולא לצאת לשוק העבודה.

הוא מזכיר כי מסקירה שפירסם משרד האוצר בספטמבר 2017, ניכר כי בשנים שבהן קוצצו תקציבי הישיבות והכוללים, בין 2013 ל-2015, עלה היקף הגברים החרדים המועסקים מ-45% ל-54%. בשנים אלה גם שיעורי העוני בחברה החרדית ירדו. בשנתיים האחרונות ירד שיעור הגברים החרדים העובדים ב-3% והעוני בקרב החרדים עלה שוב.

"הממשלה יוצרת אבסורד עצום: השקעה של מיליארדים בהעמקת העוני. על האבסורד הזה חתומים בעיקר הפוליטיקאים החרדים, אך הפוליטיקאים החילונים שנותנים ידם וחותמים על פקודות התשלום הם שמאפשרים את התרחשותו", מסכם אגמון. "נותר רק לייחל לפוליטיקה שתציל את הציבור החרדי מפני מיטיביו בכנסת, חרדים וחילונים כאחד".

למאמר המלאאיך תוכל לפעול?