הדרה לא מדעית

משרד המדע: רק נשים ינחו תלמידות תיכון בעבודת גמר

קול קורא שפרסם המשרד קובע כי תלמידות תיכון הכותבות עבודת גמר בתחומי המדע לא יוכלו לעבוד עם סטודנטים גברים

תלמידה במעבדה בביולוגיה בתיכון הראל במבשרת ציון. צילום: בית ספר תיכון הראל, flickrתלמידה במעבדה בביולוגיה בתיכון הראל במבשרת ציון (צילום אילוסטרציה). צילום: בית ספר תיכון הראל, flickr

פרויקט חונכות, שבו סטודנטים חונכים תלמידי תיכון הכותבים עבודות גמר בתחומי מדע שונים, הוא אחת התוכניות המרכזיות של משרד המדע. סטודנטים העובדים כחונכי תלמידים מקבלים גמול כספי, ואילו תלמידי התיכון נחשפים למחקר מדעי ברמה גבוהה.

אבל במשרד המדע, שבראשו עומד השר אופיר אקוניס מהליכוד, מעדיפים שתלמידות תיכון לא ישתפו פעולה עם סטודנטים, גברים המבוגרים מהן בכמה שנים. לפי הנחיה בקול קורא שהמשרד הפיץ באחרונה בקרב סטודנטים, רק נשים סטודנטיות יוכלו להנחות תלמידות.

ההנחיה עוררה כעס ותסכול בקרב תלמידות, שחשות כי היא מפלה אותן. אביגיל רוזנר וחברתה מיכל שווילי, תלמידות י"ב בתיכון למדעים ולאמנויות בירושלים, כתבו עבודות גמר בהנחיית סטודנטים גברים. ההנחיה החדשה, לדבריהן, אבסורדית ובעייתית. "ברור שהכוונה טובה, אולי רוצים להגן על תלמידות, אבל בסופו של דבר ההנחיה פוגעת בהן", אמרה רוזנר

תלמידת תיכון: אולי רוצים להגן על תלמידות, אבל בסופו של דבר ההנחיה פוגעת בהן

ל"ידיעות אחרונות". "גם ככה אין הרבה נשים בתחומים מדעיים, וקשה למצוא מעבדות שמסכימות לקבל תלמידים כדי שיערכו ניסויים".

איתי בנוביץ', מנהל התיכון למדעים ולאמנויות, ציין כי תלמידות מהוות 40% מכלל התלמידים במגמת המדעים בבית הספר ו-50% מהתלמידים שבוחרים לכתוב עבודת גמר במדעים. "בעידן שבו מנסים להעלות את שיעור הנשים במקצועות המדעיים, שינוי בנהלים עלול דווקא לגרום לתלמידות לפנות פחות לעבודות גמר ובהמשך גם לא לפנות ללימודים בתחומים האלה באקדמיה", אמר בנוביץ'.

ממשרד המדע נמסר: "משרד המדע העלה את הגברת מעורבותן של נשים בתחומי המדע והטכנולוגיה לראש סדר העדיפויות. כדי לעודד העצמה נשית בקרב התלמידות קיימת חשיבות רבה להימצאותן של חונכות במפגש עם החניכות, המשמשות עבורן גם מודל לחיקוי בכל הקשור ליכולות לפרוץ קדימה ולקדמן בתחומי המדע, הטכנולוגיה והחדשנות".

לידיעה ב"ידיעות אחרונות"איך תוכל לפעול?