הכנסת נגד הציבור

72% מהציבור מתנגדים לתכתיבי המפלגות החרדיות ותומכים בהתרת עבודה בשבת

סקר חדו"ש לקראת ההצבעה מחר במליאה על חוקי השבת: 95% מהחילונים ורוב גדול של מצביעי מפלגות הקואליציה הלא חרדיות בעד עבודה בשבת

תמיכה בהתרת פעילות בשבת בקרב מצביעי מפלגות הקואליציהתמיכה בהתרת פעילות בשבת בקרב מצביעי מפלגות הקואליציה

72% מהציבור היהודי הבוגר בישראל מתנגדים לעמדת המפלגות החרדיות ותומכים בהתרת פעילות מגוונת בשבת, תוך יצירה של איזון בין שמירת העיקרון של יום מנוחה שבועי והגנה על זכויותיהם של שומרי שבת, לבין חופש בחירה וחופש דת. לעמדה זו שותפים 95% מהחילונים ורוב מצביעי מפלגות הקואליציה הלא-חרדיות לכנסת, כולל 71% ממצביעי הליכוד. כך עולה מסקר שערך מכון סמית לעמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון. מדובר בסקר טלפוני שנערך בין 13 ל-17 בדצמבר 2017 בקרב מדגם של 500 איש, המייצג את האוכלוסייה היהודית הבוגרת.

הסקר נערך לקראת ההצבעה בקריאה שנייה ושלישית המתוכננת להתקיים מחר (יום ב') במליאת הכנסת, על תיקון חוק שעות עבודה ומנוחה. התיקון והצעות חוק נוספות נועדו להגביל עבודה בשבת. ביניהן אפשר להשכיר את חוק המרכולים, שנועד להתנות את תוקפם של חוקי עזר בנושאי שבת באישורו של אריה דרעי, שר הפנים. הצעת חוק שעות עבודה ומנוחה מבקשת להוסיף את "מסורת ישראל" כשיקול עצמאי נוסף של שר העבודה והרווחה, בעת שהוא שוקל אם לאשר היתרי עבודה בשבת. ההצעה נועדה לאפשר סירוב לאשר עבודה בשבת על בסיס התפיסה הדתית ההלכתית האוסרת זאת.

הרב עו"ד אורי רגב, מנכ"ל עמותת חדו"ש, אמר בתגובה: "המאבק על חוקי הכפייה הדתית בשבת הוא דוגמה נוספת להיפוך היוצרות בדמוקרטיה הישראלית, הנכשלת פעם אחר פעם בהגנה על הרוב מפני הדיקטטורה של המיעוט. לא עקרונות חופש הדת ולא רצון הציבור מנחים את ממשלות ישראל, אלא תכתיביהן הסחטניים של המפלגות החרדיות, אשר בידיהן הפקירה הקואליציה את ההחלטה על חירויות הפרט וכבוד האדם בכל סוגיות הדת והמדינה. מעודד לראות עד כמה גדול הרוב בציבור המתנגד לדרישות המפלגות החרדיות ולמדיניות הפוליטיקאים הלא-דתיים המתקפלים בפניהן, ואין לנו ספק שהציבור יבוא בחשבון עם המצביעים בעד הרחבת הכפייה הדתית בסיבוב הבחירות הבא לכנסת".

מנכ"ל חדו"ש: "מעודד לראות עד כמה גדול הרוב בציבור המתנגד לדרישות המפלגות החרדיות ולמדיניות הפוליטיקאים הלא-דתיים המתקפלים בפניהן"

נוסח שאלת הסקר היה: "יש מאבק חריף בזירה הפוליטית והציבורית בנושא השבת. המפלגות החרדיות יוזמות מניעת פעילות מסחרית, תחזוקתית ותחבורתית בשבת, ודורשות את הסמכות להפסיק גם את הפעילות המוגבלת המתקיימת כיום [למשל חוק המרכולים שעבר השבוע בכנסת בקריאה ראשונה], מה עמדתך ביחס למאבק זה?"

כאמור, 72% היו בעמדה כי יש להתיר פעילות מגוונת בשבת תוך יצירה של איזון בין שמירת העיקרון של יום מנוחה שבועי והגנה על זכויותיהם של שומרי שבת, לבין חופש בחירה וחופש דת. 28% תומכים בעמדת המפלגות החרדיות וסוברים כי "בישראל כמדינה יהודית אין להתיר פעילות עסקית, תחבורתית או תחזוקתית הכרוכה בחילול שבת אלא במקום של פיקוח נפש".

בין התומכים נמצאים גם רוב מצביעי מפלגות הקואליציה: 71% ממצביעי הליכוד, 77% ממצביעי כולנו, 96% ממצביעי ישראל ביתנו ו-47% ממצביעי הבית היהודי. 100% ממצביעי יהדות התורה ו-97% ממצביעי ש"ס מתנגדים.

התמיכה בקרב מצביעי מפלגות האופוזיציה: 98% ממצביעי המחנה הציוני, 94% ממצביעי יש עתיד ו-100% ממצביעי מרצ.

כצפוי, 95% מן הציבור היהודי החילוני תומכים באפשרות של פעילות מגוונת בשבת תוך שמירה על איזון, וכן 92% מעולי בריה"מ לשעבר, אך כפי שעלה מסקרי חדו"ש בעבר, גם בקרב הציבור המסורתי תומך בכך רוב המתנגד לעמדת המפלגות החרדיות [69% מהציבור המסורתי הקרוב לדת ו-86% מהציבור המסורתי שאינו כל כך קרוב לדת] .

בחודש שעבר, עת משבר עבודות תחזוקת הרכבת היה בשיאו, פרסמה חדו"ש נתוני סקר נוספים התואמים את הנתונים הנוכחיים. לפי הסקר הקודם, 71% מהציבור היהודי בישראל תומכים בעמדה האומרת כי יש לאפשר היקף מוגבל של עבודות תחזוקה בשבת הדרושות לצורכי בטיחות וכדי למנוע פגיעה קשה בשירות הרכבת בימי חול. לעמדה זו היו שותפים 90% מהחילונים ורוב מצביעי מפלגות הקואליציה הלא-חרדיות לכנסת, כולל 65% ממצביעי הליכוד ו-64% ממצביעי הבית היהודי.איך תוכל לפעול?