מנוחה לאוטובוסים

מועמדים לכנסת: תחבורה ציבורית בשבת – רק במוניות

בדיון בין מועמדים לכנסת ממפלגות שונות היתה הסכמה כי ראוי לעודד נסיעה בתחבורה ציבורית, אבל בשבת יש לבסס את מערך ההסעות על מוניות

תחנת אוטובוסים ברחוב אלנבי בתל אביב. צילום: סרג' אטל, פלאש 90תחנת אוטובוסים ברחוב אלנבי בתל אביב (צילום אילוסטרציה). צילום: סרג' אטל, פלאש 90

ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית ויש לחזק את הצד היהודי שבה. כך אמר חבר הכנסת אורי אריאל בדיון על תחבורה ציבורית בשבת, שבו השתתפו מועמדים לכנסת ממפלגות שונות. לדבריו, שבת היא יום מנוחה, ולכן אין להפעיל תחבורה ציבורית בשבת. אריאל אמר כי הבית היהודי תפעל כדי שגם יום ראשון יהיה יום מנוחה, שבו כן תופעל תחבורה ציבורית.

גם דב חנין מחד"ש הסכים כי אין להפעיל אוטובוסים בשבת וכי יש לקבוע את יום ראשון כיום מנוחה. חנין גם מתנגד להפעלת אוטובוסים בשבת ומציע כי התחבורה הציבורית ביום זה תבוסס על מוניות שירות.

חנין ואריאל השתתפו בדיון על תחבורה ציבורית ואנרגיה שהיה בסוף דצמבר בתל אביב. עידן יוסף מדווח ב-News1, כי סתיו שפיר ממפלגת העבודה אמרה כי היא מסכימה עם חנין. עם זאת, לדבריה פריסת מוניות השירות בשבת לא צריכה להיות בכל מקום ויש להימנע מפגיעה בזכויות עובדים – שיעבדו בכל

סתיו שפיר: פריסת מוניות השירות בשבת לא צריכה להיות בכל מקום ויש להימנע מפגיעה בזכויות עובדים

ימי השבוע.

מוסי רז ממרצ אמר: "צריך להשקיע במערכות תחבורה ציבורית ולא רק בכבישים. תחבורה ציבורית טובה משפיעה על בניית מקומות מגורים ומקומות עבודה... לא צריך להרחיב את הכביש לירושלים". לדבריו, במקום להוסיף נתיבים לכביש מתל אביב לירושלים, יש לספק לעובדים שאטלים חינם לירושלים.

אלון טל, מועמד לכנסת מטעם התנועה, אמר כי יש לקבוע יעדים כמותיים. לדבריו, יש לחתור לכך ש-25% מהנסיעות בתל אביב יהיו באופניים. לדבריו, נתיבי תחבורה ציבורית, שיפור התנאים ומתן עדיפות לאוטובוסים ברמזורים יגבירו את ההעדפה של אזרחים לנסוע בתחבורה ציבורית.

סמדר בת-אדם מהליכוד-ביתנו הזכירה כי ב-1973 נדרשו בעלי הרכב הפרטי להשבית את מכוניתם יום בשבוע. "צריך להחליט אם היום הזה יהיה שבת, כדי שלא כל הדתיים, למשל, יבחרו בשבת. צריך גם להטיל קנס על כניסת רכבים פרטיים לערים", אמרה בת-אדם.

לידיעה ב-News1איך תוכל לפעול?