בעקבות עתירת חדו"ש:

ש"ס תסיר מאפליקציית מרן את האפשרות לקבל ברכה אישית מהרב עובדיה יוסף

ש"ס גם תמחק את ההבטחה "לפנק אתכם בברכות אישיות ממרן". מנכ"ל חדו"ש, הרב רגב: "ש"ס אינה מעל החוק. חוזק האיסור להשתמש בברכות ובקללות לשידול מצביעים"

מנהיג ש''ס, הרב עובדיה יוסף, מתפלל בבית הכנסת בית לוי בירושלים, 25.05.2010. צילום: אביר סולטן, פלאש 90מנהיג ש''ס, הרב עובדיה יוסף, מתפלל בבית כנסת בירושלים. בלי אפשרות לברכה אישית. צילום: אביר סולטן, פלאש 90

בעקבות עתירת חדו"ש לוועדת הבחירות נגד "אפליקציית מרן", תסיר ש"ס את האפשרות לבקש ולקבל ברכה אישית מהרב עובדיה יוסף. החוק אוסר על שימוש בברכות, בקללות ובקמיעות לשידול מצביעים, והאפשרות לקבל ברכה אישית היתה הפיתוי העיקרי שהציעה האפליקציה לבוחרים.

לאחר שמיעת הצדדים הציע יו"ר ועדת הבחירות, שופט בית משפט העליון אליקים רובינשטיין, לנציגי ש"ס להסיר את ההזמנה ואת האפשרות לברכה האישית מאתרי הבחירות של המפלגה ומהרשתות החברתיות. נציג ש"ס בוועדה, יהודה אבידן, ופרקליט המפלגה עו"ד נדב עשהאל קיימו התייעצויות עם ראשי המפלגה. בסופן חזרו עם הסכמה שחסכה את הצורך להגיע להכרעה שיפוטית.

בהחלטת רובינשטיין נאמר: "סוכם בהסכמה ומתוך רצון טוב, לפי הצעתי, כי באתרים וברשתות שעליהם נסובה הבקשה, תחת המלים 'תוכלו לקבל ברכת מרן שליט"א' יבוא 'לשמוע (בכל עת) מדבריו של מרן שליט"א'... ובמקום 'שתפנק אתכם בברכות אישיות ממרן...' יבוא 'שתפנק אתכם בדברים ממרן'".

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, הביע סיפוק מההישג, "שמחזק את האיסור שבחוק על שימוש בברכות ובקללות לשידול מצביעים". הוא אמר כי הדבר "ייצור מערכת בחירות נקייה ורציונלית יותר".

במערכות בחירות אין מקום לשימוש באבזרים ואמצעים מיסטיים

רגב אמר ש"גם ש"ס אינה מעל לחוק, ואין מקום במערכות בחירות לשימוש באבזרים ואמצעים מיסטיים, בצורת ברכות, קמיעות וכד'". לדבריו, "השימוש האסור בברכות ובקמיעות שאפיין כמה מערכות בחירות של מפלגות חרדיות נעלם ממערכות הבחירות לאחר שאריה דרעי הודח ונאסר ב-1999 וחזר עתה, כאשר הוא שוב עומד בראש מערכת הבחירות של ש"ס. חשוב היה לחזק את האיסור על אמצעים פסולים אלה".

בתלונה שהוגשה לוועדת הבחירות כתב רגב כי בארבע מערכות בחירות בעבר, שלוש לכנסת ואחת לרשויות המקומיות, נעשה שימוש בסוגים של ברכות וקמיעות בניגוד לחוק. "לפחות פעמיים היה אחראי לכך יו"ר ש"ס אז, ומי שאחראי היום על מערכת הבחירות של המפלגה, הרב אריה דרעי".

רגב ציין שבחלק מהמקרים, "עד שהסתיים הדיון בוועדת הבחירות הסוסים ברחו מהאורווה וכבר הופצו כמויות גדולות של קמיעות למי שיבחר ש"ס או יהדות התורה. לכן", הדגיש, "יש חשיבות ודחיפות רבה לכך שלכלל המפלגות יובהר שאסורה כל פעילות לקידום הצבעה בעלת גוון של ברכות, קללות, קמיעות או כל היבט מיסטי אחר".

לידיעה ב"בחדרי חרדים"

 לידיעה ב-nrg

 לידיעה בגלובסאיך תוכל לפעול?