שר הפטור

אל המעיין קיבלה 2.1 מיליון שקל ללא מכרז

השר משולם נהרי דאג להעביר לעמותה של ש"ס תקציבים לפרויקטים במרכזים לנוער פטורים ממכרז

השר, משולם נהרי, מש''ס 23.07.08. צילום: נתי שוחט, פלאש 90השר משולם נהרי מש''ס. העמקת ערכי מורשת ישראל במרכזי נוער. צילום: נתי שוחט, פלאש 90

עמותת אל המעיין, גוף התרבות של ש"ס, קיבלה 2.1 מיליון שקל בהליך חריג של פטור ממכרז. להעברת הכסף, מדווח חיים לוינסון ב"הארץ", דאג השר בלי תיק משולם נהרי מש"ס. הכסף נועד ל"הקניית הרגלים תרבותיים וחברתיים וקירוב והעמקת ערכי מורשת ישראל במרכזים לנוער ונוער בסיכון".

אנשיו של נהרי נכחו בשתי ישיבות ועדת המכרזים של משרד ראש הממשלה שדנה בעניין. נציגיו של נהרי לא מסרו לחברי הוועדה שהכסף מועבר לגוף של ש"ס. יו"ר הוועדה היה רן ישי, סמנכ"ל משרד ראש הממשלה ובן דודו של יו"ר ש"ס, אלי ישי.

עמותת אל המעיין, שהוקמה בשנות ה-80, עוסקת בחינוך לא פורמלי. העמותה מפעילה שיעורי תורה, מפיצה חוברות הלכה וכיוצא באלה. בעבר היה אלי ישי מנכ"ל אל המעיין. מאז 2004 המנכ"ל הוא מקורבו של ישי, משה אילוז.

תקציב אל המעיין הוא כ-22 מיליון שקל בשנה. שליש ממנו בא מתרומות והשאר ממענקים של משרד החינוך. בשנתיים האחרונות דאג גם נהרי, שר בלי תיק המופקד על "נושא חברה ומורשת ישראל", להעברת כסף לאל המעיין.

לשכתו של נהרי החליטה לממן שני פרויקטים. אחד מהם, של אל המעיין, קיבל את התקציב הגדול יותר

בדצמבר 2010 פרסמה לשכת נהרי הודעה המציעה מימון ל"פעילויות בנושא חברה ומורשת ישראל על פי ההלכה..." 26 גופים ביקשו לקבל מימון לפי המודעה. לשכתו של השר החליטה לממן שני פרויקטים. אחד מהם, של אל המעיין, קיבל את התקציב הגדול יותר.

ועדת המכרזים של משרד ראש הממשלה התכנסה ביוני 2011 כדי לתת פטור ממכרז לגופים שהציעו את הפרויקטים. בדיון השתתפו נציגים מטעמו של נהרי, אך לא נאמר כי אל המעיין היא שלוחה של ש"ס. ועדת המכרזים לא שאלה שום שאלה, אבל החליטה להעביר 1.5 מיליון שקלים לאל המעיין, לפעילות שנועדה למנוע שיטוט של נוער ברחובות.

בדיון באוקטובר 2012 הקשו חברי הוועדה על רן ישי ואמרו כי יש לבחון גופים נוספים שיכולים לתת אותו שירות, אבל אישרו העברת 601 אלף שקל לאל המעיין. בסך הכל ניתנו לעמותה 2.1 מיליון שקל.

לשכת נהרי ומנכ"ל אל המעיין, משה אילוז, סירבו להגיב לידיעה.

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?