מלחמת קודש סלולרית

משמרות הצניעות בביתר עילית נאבקים בסמארטפונים

מודעות שפוזרו ברחבי העיר מכריזות כי הוחלט "לצאת למערכה אדירה ולהילחם בכל תוקף נגד פירצה זו בכל אופן שהוא"

טלפונים סלולריים כשרים. צילום: ברי''א, ויקיפדיהטלפונים סלולריים כשרים (צילום אילוסטרציה). צילום: ברי''א, ויקיפדיה

משמרות הצניעות הפועלים בביתר עילית, המכונים "איחוד הקהילות לטוהר המחנה", פתחו במאבק נגד הסמארטפונים. ברחבי העיר החרדית פורסמו מודעות תחת הכותרת "הצלת הדורות", שבהן נכתב: "הוחלט בעצת הרבנים שליט"א להקים 'ועד פעולה', לצאת למערכה אדירה ולהילחם בכל תוקף נגד פירצה זו בכל אופן שהוא".

מארגני המהלך כותבים כי בכוונתם "להעמיד בכל בית כנסת ובית מדרש של כל קהילה וקהילה 'ממונים' שיהיו אחראים לגשת לכל אחד ואחד שמכניס טומאה זו בבית הכנסת, ולדרוש ממנו בכל תוקף שיעזוב את המקום".

לדבריהם, כותב קובי נחשוני ב-ynet, לאדם המחזיק סמארטפון לא יותר לעלות לתורה או לשמש שליח ציבור – אפילו לא ביום השנה לפטירת הוריו. ועד הפעולה גם החליט "לדווח לכל התלמודי תורה של ילדי התשב"ר (תינוקות של בית רבן) והבתי חינוך של בנות ישראל בעירנו, על הורים שמחזיקים בזה, לבל ילמדו ילדיהם עם ילדינו, ובכלל זה להודיע בשער בת רבים על המוסדות שלא משתפים פעולה בניגוד לדעת כל גדולי ישראל".

לאדם המחזיק סמארטפון לא יותר לעלות לתורה או לשמש שליח ציבור – אפילו לא ביום השנה לפטירת הוריו

אנשי ועד הפעולה אמרו כי האיסור להחזיק בטלפונים חכמים ולגלוש באינטרנט אינו חומרה הלכתית, כי אם "יסוד היסודות של קדושת כלל ישראל". הם הזכירו כי בכירי הרבנים התבטאו בחריפות רבה נגד התופעה, וקבעו כי מדובר ב"מלחמת קודש".

העיתונאי צביקה גרוניך שוחח עם נציג של ועד הפעולה, תוך שהוא מציג את עצמו כאברך השוקל להתנדב בו. מגייס המתנדבים סיפר כי הוא וחבריו קיבלו פניות רבות בנושא. לדבריו, בכל קהילה בביתר עילית יש אדם שממלא את התפקיד.

כשנשאל אם המיזם נתמך על ידי הרבנים הבכירים השיב המגייס: "כל גדולי ישראל". לדבריו, חתימותיהם אינן מופיעות על המודעה מכיוון שמדובר רק ב"מערכה עירונית". הנציג לא ידע להשיב אם הרב חיים קנייבסקי, לדוגמה, מוּדע לפעולה שננקטה בביתר עילית. עם זאת, בנוגע למאבק בתופעה באופן כללי אמר: "הרבה אנשים שמעו את זה ממנו מכלי ראשון".

 לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?