בשבי הקנאים

חדו"ש: יש לבטל את משרת רב הכותל

ראש הממשלה ביקש מיו"ר הסוכנות, נתן שרנסקי, לגבש המלצות שיביאו לביטול חלק מההגבלות על תפילת נשים בכותל המערבי

תפילת נשות הכותל בראש חודש חשוון תשע''ג. 17.10.2012. צילום: מיכל פטאלתפילת נשות הכותל בראש חודש חשוון תשע''ג. צילום: מיכל פטאל

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פנה ליו"ר הסוכנות, נתן שרנסקי, בניסיון לגבש הסכם שיביא לקץ המחלוקת בנוגע לצביון הדתי של הכותל המערבי. על פי הפנייה, השאיפה היא שכל יהודי יוכל לבקר בכותל ולהתפלל בו על פי אמונתו. נתניהו ביקש משרנסקי להגיש המלצות בעניין לאישור הממשלה לאחר הבחירות.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה ליוזמת ראש הממשלה: "במשך שנים ארוכות הולך הכותל והופך לשטיבל חרדי וראש הממשלה נתניהו ידע, העלים עין ולא טיפל בבעיה. הפנייה לסוכנות נועדה רק להרוויח זמן ולהסיר את הלחץ, ולו באופן זמני, במציאות פוליטית שבה הרשויות שבות ומתכופפות בפני איומי הקנאים החרדים ולחצי בריונים".

לדברי רגב, "היום שלאחר הבחירות הקרובות ייצור הזדמנות היסטורית להתמודד עם עיוות זה ורבים כמותו, על ידי הקמת קואליציה אשר בה תינתן עדיפות לסדר יום אזרחי. אם נתניהו באמת מעוניין לשחרר את הכותל משביו בידי הקנאים החרדים, הוא חייב לבטל את משרת רב הכותל ולהקים רשות לאומית שתנהל את המקום ובה נציגים של כל הזרמים ביהדות, כולל הציבור החילוני, אשר שחרר את הכותל ב-1967 ובחלומותיו הגרועים ביותר לא חשב שהוא ייפול שבי בידי חרדים קיצונים. על הרשות הזו יהיה לקבוע נהלים אשר יאפשרו לכל חלקי האומה וזרמי היהדות לחוש כי הכותל הוא ביתם. רק כך יחזור הכותל ויהפוך מגרורה של מאה שערים לאתר רוחני לאומי".

בשנים האחרונות הפך הכותל המערבי למוקד של סכסוך בין חילונים לחרדים ובין האורתודוקסים לרפורמים ולקונסרבטיבים. הסכסוך יצר מתיחות של ממש בין קהילות יהודיות בתפוצות למדינת ישראל, על רקע הטענה כי זו הפקידה את סמכויות ניהול

הכותל צריך לשרת את כלל עם ישראל – ולא קבוצה צרה וקיצונית כמו זו שהשתלטה עליו

האתר הקדוש בידי רב המקומות הקדושים, שמואל רבינוביץ', המשליט בו נורמות חרדיות ונוהג בכפייה דתית כלפי המתפללים.

אחד משיאי המתיחות נרשם לפני כחודשיים, אז נעצרה יו"ר ארגון נשות הכותל, ענת הופמן, בעיצומה של תפילת ראש חודש, בטענה כי הפרה את פסיקת בג"ץ האוסרת על נשים להתעטף בטלית ולקרוא בתורה ברחבת הכותל. קובי נחשוני מציין ב-ynet כי מנהיגי קהילות וראשי ארגונים מחו בחריפות בפני נתניהו ושרנסקי על מדיניות זו, שלטענתם מתייחסת אל רוב העם כאל "יהודים סוג ב'".

שרנסקי חותר להסכם שעיקריו שדרוג אתר "קשת רוביזון", שבו - על פי פסיקת בג"ץ - מותר לנשים להתפלל כרצונן, וביטול חלק מההגבלות המוטלות עליהן ברחבת הכותל עצמה. הופמן בירכה על כך ש"יש הבנה בדרגים הגבוהים ביותר במדינת ישראל כי המצב בכותל, כפי שהוא מתנהל כיום, אינו יכול להימשך".

מנכ"ל התנועה הרפורמית, הרב גלעד קריב, אמר כי הוא מקדם בברכה כל ניסיון לפתור את המחלוקות בעם היהודי בדרך של הידברות.

עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית, אמר: "רוב יהודי העולם אינם אורתודוקסים. הכותל, כמקום לאומי, צריך לשרת את כלל עם ישראל - ולא קבוצה צרה וקיצונית כמו זו שהשתלטה עליו".

הרב רבינוביץ' אמר: "שוחח איתי נתן שרנסקי וסוכם בינינו שאין שום כוונה לסטות מהחלטות בית המשפט העליון ומסדרי התפילה בכותל המערבי. עם זאת ביקש מר שרנסקי לבחון את הנושא, ולשם כך יבקר בכותל בימים הקרובים".

במשרד ראש הממשלה מבהירים כי לא מדובר בהקמת ועדה לנושא וכי אין שינויים בסידורי התפילה בכותל.

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?