מיון מותאם

צה"ל יכיר בבדיקות שעוברים חרדים בקופת חולים

ההבנות בין הצבא לציבור החרדי נועדו להביא להסרת החרם שהטילו רבנים בכירים על לשכות הגיוס

רח''ט תומכ''א - ראש חטיבת תכנון ומנהל כוח אדם בצה''ל - תא''ל גדי אגמון בדיון בבג''ץ בעתירות שהוגשו לגיוס תלמידי הישיבות בעקבות ביטול חוק טל 15.11.2012 צילום :יונתן סינדל פלאש 90ראש חטיבת תכנון ומנהל כוח אדם בצה''ל, תא''ל גדי אגמון, בדיון בבג''ץ בעתירות לגיוס תלמידי הישיבות בעקבות ביטול חוק טל. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

צה"ל יכיר בתוצאות של בדיקות רפואיות, שעוברים צעירים חרדים שמתייצבים בלשכות הגיוס לאחר שקיבלו צו ראשון, גם אם הבדיקות בוצעו על ידי רופאים אזרחיים.

בפגישה עם יו"ר יהדות התורה, חבר הכנסת יעקב ליצמן, ביום שני, הבהיר ראש חטיבת תכנון ומנהל כוח אדם באכ"א, תא"ל גדי אגמון, כי "נשמרים הכללים המבטחים הליך מיון המותאם לאורח חייהם ולאמונותיהם של המועמדים לשירות". דובר צה"ל מסר בתום הפגישה: "סוכם שבדיקות פולשניות יוכלו להיות מבוצעות בידי רופא אזרחי, וממצאיהן יהיו קבילים בלשכות הגיוס".

ההבנות בין הצדדים נועדו להסיר את החרם שהטילו על לשכות הגיוס מנהיגים חרדים בכירים, ובראשם הרב שמואל אוירבך הליטאי והאדמו"ר מוויז'ניץ, הרב ישראל הגר. המנהיגים החרדים הורו לתלמידי הישיבות שלא להתייצב לצו הראשון. ב-ynet נכתב כי זעמם של הרבנים התעורר בעקבות עדויות על בדיקות שעוברים תלמידי ישיבות בלשכות הגיוס, שבהן נבדקים גם איברים מוצנעים.

כמו כל מועמד לגיוס, גם בחורי ישיבות עבורים בדיקה לאיתור בקע מפשעתי (קילה), שכדי לבצעה על הרופא לבדוק את אשכי הצעיר. ביום שני נפגשו ליצמן וחברו לסיעה, משה גפני, עם ראש אכ"א האלוף אורנה ברביבאי ועם תא"ל אגמון. ב"הארץ" נכתב כי גפני וליצמן הזהירו מפני סחף - קריאות של רבנים לשבור את הכלים בין החרדים למדינה. בעקבות הפגישה הורתה ברביבאי כי כל מועמד לשירות בצבא יוכל להיות פטור מבדיקת בקע בלשכת הגיוס ויתחייב לעבור אותה אצל רופא אזרחי.

דובר צה"ל: סוכם שבדיקות פולשניות יוכלו להיות מבוצעות בידי רופא אזרחי

ליצמן נועד עם האדמו"ר מוויז'ניץ ומסר לו עדכון על ההסכם, אבל בבתי הרבנים טרם החליטו אם לשנות את ההוראה לתלמידים. מקורות חרדיים הסבירו כי האמון בין תלמידי הישיבות לצה"ל נסדק, מאחר שלפני כמה שבועות התחייב הצבא כי ידאג שתלמידי הישיבות יקבלו טיפול ההולם את אורחות חייהם – אך לא עמד בכך.

עם זאת, העיתונאי החרדי ישראל כהן מ"כיכר השבת" דיווח כי האדמו"ר כבר נפגש עם המנהיג הליטאי הבכיר הרב אהרן לייב שטיינמן, ואמר כי ישקול מחדש את הוראתו לתלמידים.

מאז שפקע חוק טל ובוטל מעמדם המיוחד של תלמידי הישיבות, נקראו אלפים מהם להתייצב בלשכות הגיוס. רובם התייצבו, בעוד עסקני הציבור פועלים להבטיח כי איש לא יגויס בכפייה. עתה קוראים הרבנים לנפקדוּת המונית.

לידיעה ב-ynet

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?