מחטף המכרזים

עוד 850 דירות במחיר למשתכן הוקצו לחרדים בבית שמש

חדו"ש: רק הציבור שלא נושא בנטל זוכה לדיור בר השגה

שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס, מש''ס באתר בניה בירושלים 22.07.10 .צילום: יוסי זמיר, פלאש 90שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס, באתר בנייה בירושלים. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

משרד השיכון פרסם באחרונה מכרז לשיווק קרקעות לבניית 874 דירות במסלול "מחיר למשתכן" בשכונה החרדית רמת בית שמש ג' בבית שמש. במתחם כולו, לפי הפרסומים במגזר החרדי, ייבנו כ-1,800 יחידות דיור. בעיתונות החרדית נכתב גם, כי הדירות ברמת בית שמש ג' יימכרו במחירים זולים במיוחד. דירת שלושה חדרים בשטח של 84 מ"ר מוצעת ב-660 אלף שקל. מחיר זה הוא כמחצית ממחירה של דירה מקבילה באזורי ביקוש במגזר החילוני.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "שוב הוכח שמשרד הבינוי והשיכון הפך בשנים האחרונות למשרד לבינוי ושיכון חרדי. הציבור החרדי זוכה למגוון רחב של הטבות לרכישת דירות – ממענק פריפריה (גם כשהדירות במרכז הארץ), דרך מענקי אזור עדיפות לאומית א' ועד מחיר למשתכן. כתוצאה מכך הוא זוכה לרכוש דירות במחירים של 400 עד 600 אלף שקל, מחירים ששאר הציבור יכול רק לחלום עליהם. כך יוצא שהציבור העיקרי שהמדינה מממנת לו דיור בר השגה הוא דווקא הציבור שמשתמט מכל נשיאה בנטל. המשרד דורך ברגל גסה על כל עיקרון של צדק חברתי ומצפצף על פסיקת בית המשפט העליון. ההטבות שניתנות לאברכים בתחום הדיור שוות ערך למענקים של אלף עד אלפיים שקלים מדי חודש. הן מהוות

דירת שלושה חדרים מוצעת ב-660 אלף שקל. מחיר זה הוא כמחצית ממחירה של דירה מקבילה באזורי ביקוש במגזר החילוני

חבלה ישירה של משרד השיכון במאמץ להוצאת תלמידי ישיבות לעבודה".

ב-ynet מציינים כי המכרז משווק במסלול "מחיר למשתכן", העומד לבחינת בג"ץ בימים אלה. במסגרת מסלול "מחיר למשתכן" מוותרת הממשלה על חלק משווי הקרקע לטובת זכאים, וכפועל יוצא מחיר הדירות יורד משמעותית. ועדת טרכטנברג המליצה להרחיב את השימוש במסלול זה, אך העותרים נגד המדינה טוענים כי הקריטריונים שנקבעו בו מיטיבים עם האוכלוסייה החרדית – ולא עם האוכלוסייה כולה. העותרים דורשים להוסיף למסלול את הקריטריון של כושר השתכרות ולעדכן את המשקל הניתן לוותק בשנות הנישואים.

החלטתו האחרונה של בית המשפט מחייבת את הממשלה להסביר בכנסת מדוע לא אומצו מסקנות ועדת טרכטנברג. עם זאת, לא ניתן צו המורה למדינה להפסיק את השיווק באמצעות מסלול "מחיר למשתכן". עם זאת, מבקריו של שר השיכון, אריאל אטיאס מש"ס, מסבירים כי שיווק המגרשים במסלול זה הוא "מחטף" שעשה השר לפני שיפנה את לשכתו לשר אחר ולפני שינוי אפשרי בקריטריונים.

במשרד השיכון הבהירו כי "בג"ץ לא נתן צו ביניים ולא עצר את המשך שיווק מכרזי 'מחיר למשתכן' ודיור בר-השגה... הקריטריונים הרלוונטיים לזכאים יבואו לידי ביטוי רק כשנה לאחר סגירת המכרזים עם פתיחת הרישום, וכך נאמר גם לבג"ץ. לכן אין מניעה להמשיך עם פרסום מכרזים נוספים".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?