השגחת כשרות מוסרית

חדו"ש קוראת ליועץ המשפטי לפעול נגד הרבנות, שאוסרת על מסיבות סילבסטר

מנכ"ל חדו"ש: האיסור על קיום מסיבות סילבסטר ועל הצבת עצי אשוח הוא רמיסה ברורה של החוק שאוסר לערב שיקולים זרים במתן תעודות כשרות

מסעדה מקושטת לחג המולד במושבה הגרמנית בחיפה. צילום: Yuval Y, wikipediaמסעדה מקושטת לחג המולד במושבה הגרמנית בחיפה. צילום: Yuval Y, wikipedia

הרבנות בחיפה שלחה לבתי עסק בעיר מכתב, שבו היא מודיעה "חד משמעית" (כלשונה), כי "אין לערוך מסיבות נשף סילבסטר". הרבנות מוסיפה לכך אזהרה: "לא תינתן אפשרות להמשיך את פיקוחנו למי שיפר חלילה וחס את הוראתנו". במכתב נאמר עוד: "חל איסור חמור לערוך בסוף השנה האזרחית כל אירוע הקשור ומסמל משהו מחגי הנוכרים. על כן אין להציב או להשתמש בסממנים מכל סוג שהוא המסמלים את חגי הנוכרים במישרין או בעקיפין".

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "האיסור על קיום מסיבות סילבסטר ועל הצבת עצי אשוח הוא רמיסה ברורה, ביודעין, של החוק שאוסר לערב שיקולים זרים במתן תעודות כשרות. חדו"ש פונה אל היועץ המשפטי לממשלה בדרישה להבהיר לאנשי הרבנות הראשית ולרבני הערים שהם אינם עומדים מעל החוק. על היועץ המשפטי מוטלת האחריות להעמיד אותם על חומרת מעשיהם ולהעמיד לדין את הסרבנים שביניהם".

לדברי רגב, "התפשטות האיסור ההזוי על הצבת עצי אשוח ומסיבות סילבסטר מירושלים לחיפה ולערים נוספות היא עוד הוכחה שכל הקצנה שהוגה בימינו מוחו הקודח של קנאי חרדי הופכת במהרה למדיניות רשמית של הרבנות הממלכתית. עצוב מאוד שהדת היהודית, שנרדפה בהיסטוריה וסבלה מפגיעות בחופש הדת, מנצלת את הריבונות היהודית כדי לרדוף דתות אחרות.

הודעת הרבנות: חל איסור חמור לערוך בסוף השנה האזרחית כל אירוע הקשור ומסמל משהו מחגי הנוכרים

הנזק שגורמת הרבנות לתדמית ישראל בעולם, לשלטון החוק ולתיירות בישראל אינו ניתן לשיעור".

גופים חילוניים בחיפה אמרו כי הרבנות המקומית נוקטת כפייה דתית. ב-ynet נכתב כי לטענתם, היא חורגת מסמכותה ועושה שימוש פסול בכוחה באכיפת עניין דתי שאינו קשור לכשרות המזון. לדבריהם, אף שמדיניות דומה הונהגה כבר בעבר בערים אחרות – האיומים של הרבנות בחיפה חמורים במיוחד, מכיוון שבעיר חיים נוצרים רבים.

אסתר גרשברג, יו"ר ישראל חופשית בחיפה, אמרה: "למוסדות הרבניים אין זכות להתערב במה שנעשה באולמות אירועים, כל עוד זה לא נוגע לסוג האוכל המוגש". מנכ"ל התנועה מיקי גיצין הוסיף: "הכשרות בישראל הפכה להיות מסחרה... לא ייתכן שגוף הממומן על ידי המדינה, יהפוך להיות מוסד שיפוט מוסרי בעל מאפייני אינקוויזיציה".

ראש המועצה הדתית בחיפה, אבי ויצמן, אמר בתגובה כי מדובר בהחלטה ישנה של הרבנות הראשית, המחייבת את כל לשכות הרבנות המקומיות.

מהרבנות הראשית נמסר כי החוק אכן קובע ששיקוליהם של משגיחי הכשרות יעסקו בכשרות המזון בלבד, והמשגיחים מקפידים לפעול על פיו, אבל כאשר נוצר מצב הלכתי המונע מהם להיות נוכחים במקום ההשגחה – בית העסק אינו זכאי לתעודת כשרות.

 לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?