הגיוס – גזירה קשה ונוראה

חדו"ש: להפסיק תקצוב ויז'ניץ, שקראה לסרב לצו ראשון

בדרשה בשבת קרא האדמו"ר מוויז'ניץ לחסידיו לא להתייצב בלשכות הגיוס

הרב ישראל הגר, האדמו''ר מוויז'ניץ. צילום: שמואל כהנא, ויקיפדיההרב ישראל הגר, האדמו''ר מוויז'ניץ. צילום: שמואל כהנא, ויקיפדיה

האדמו"ר מוויז'ניץ, הרב ישראל הגר, קורא לחסידיו שלא להתייצב לצו הראשון בלשכת הגיוס. בדברים שנשא בשבת בבית הכנסת של החסידות בבני ברק הביע האדמו"ר התנגדות נחרצת לאפשרות שבניה ילבשו מדים. האתר החרדי "כיכר השבת" דיווח על כך.

בתגובה קרא מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, "לעצור כל תקציב למוסדות חסידות ויז'ניץ בתגובה לדברי ההסתה וההמרדה של האדמו"ר". לדברי רגב, "האדמו"ר הוא מנהיגם של כל מוסדות החסידות, שמרבים לחלוב את עטיני התקציבים של המדינה. לא ייתכן שהזרמת התקציבים תימשך כסדרה בעוד האדמו"ר קורא להפרת חוק המונית. הגיע הזמן להפריד בין המשתמטים לתקציבי המדינה. זאת הדרך היחידה שבה יש סיכוי להשיג שוויון בנטל".

בוואלה מצוטטים דברי הרב בדרשה בשבת: "בעבר חשבתי והבדלתי בין המקרים, אך לאחרונה שמעתי על מקרים מבהילים שאירעו שם ואני מורה לכולם: אל תתייצבו לא בצו ראשון, לא בשני ולא בשלישי. יש לי אחריות לכלל ישראל, ולא רק לחסידי ויז'ניץ, ואני אומר לפרסם את הדברים בשמי. בחור שיסרב להתייצב – שיאמר 'הרבי מוויז'ניץ הורה לעשות כן'. אני לוקח אחריות, ואם רוצים – שיבואו לאסור אותי".

בחור שיסרב להתייצב – שיאמר 'הרבי מוויז'ניץ הורה לעשות כן'. אני לוקח אחריות

האדמו"ר, בן 67, אמר כי אינו מפחד מההשלכות של אמירותיו. "איננו מפחדים ללכת לכלא, ואם צריך – נלך בתופים ובמחולות. מדובר בגזירה קשה ונוראה, ועלינו לעמוד כחומה בצורה נגדה", אמר.

הרב הגר אינו המנהיג הראשון בציבור החרדי הקורא לאנשיו שלא להיענות לצו הגיוס. גם ראשי העדה החרדית והרב שמואל אוירבך, ממנהיגי הציבור החרדי הליטאי, הורו לבחורי הישיבה שלא להתייצב בלשכות הגיוס אם יקבלו צו ראשון.

האדמו"ר מוויז'ניץ התייחס לעניין לאחר שנמסר לו על שינוי המדיניות שננקטת בלשכת הגיוס באשר לבחורי הישיבות. שינוי אחד הוא בדיקות רפואיות שעוברים תלמידי הישיבות, שלא היו מקובלות בעבר. שינוי נוסף הוא קביעת מועדי גיוס לבחורי הישיבות, שעד לאחרונה הגיעו לבסיס הקליטה בתל השומר רק כדי לדחות את גיוסם על פי הסדר "תורתו אומנותו".

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?