כל כבודה פנימה

חוברת בתל אביב: רוצה להיות צדיקה? אל תצאי מהבית

מחברי החוברת מסבירים לנשים כיצד יוכלו להימנע מיציאה לרחוב

אישה חרדית ששל מכסה את פניה עם ילדיה במאה שערים. 7.02.2011. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90אישה חרדית ששל מכסה את פניה עם ילדיה במאה שערים (צילום אילוסטרציה). צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

חוברת הדרכה לנשים חרדיות, שחולקה השבוע באזור תל אביב, מספקת עצות לניהול חיים צנועים באמצעי פשוט – הימנעות מיציאה מהבית. בפתח החוברת נכתב: "הקב"ה דורש מהאישה להצניע את עצמה, לא רק על ידי לבוש צנוע אלא להצניע כמה שיותר את המציאות שלה".

עוד נכתב בה: "אישה צנועה היא זו המסתירה ומצניעה את מציאותה ונוכחותה במקסימום האפשרי".

את החוברת, תחת הכותרת "המדריך לפרנסה כשרה", מפיצה העמותה החרדית "בנפשנו", המקורבת לכת השאלים. ב-nrg נכתב כי בחלק הראשון שלה מובאים דברי תורה של רבנים על גודל מעלתן של "נשים יקרות היושבות בביתן ומתעסקות בתקנת בני משפחתן ואינן יוצאות ומחרפות נפשן". בחלקה השני יש עצות מעשיות להתגברות על הפיתוי הכרוך ביציאה לרחוב.

מחברי החוברת מסבירים שאישה צריכה לחשוב פעמיים לפני שהיא יוצאת לקניות בסופרמרקט או לטיול עם הילדים. לדבריהם,

מהחוברת: אישה צנועה היא זו המסתירה ומצניעה את מציאותה ונוכחותה במקסימום האפשרי

עדיף שהאישה תשב בבית ולא תצא ממנו. "כל פעם שאת יוצאת מהבית את בסיכון, ייתכן שברגע זה את מחמיצה את כל השליחות שלך בעולם ולכן לא כדאי לצאת".

במקום פעולות שמחייבות יציאה מהבית מציעים המחברים: "לבצע קניות בטלפון, לשלוח ילדים למוסדות בהסעות. ניתן לשמוע שיחות והרצאות מהבית, לשלוח הזמנות על ידי הדואר ולשלם חשבונות בכרטיס אשראי".

החוברת מסתיימת בתפילה שנועדה לשמור על האישה מלהיראות ברחובה של עיר: "ותיתן בנו דעת להישמר שלא להיראות ברשות הרבים, ולא יראונו ולא ישמעונו, ולא נצא לרשות הרבים באיפור או קישוט או בריח טוב, שלא נצטרך להיראות לרבים ולא להגיע למוכרים גברים".

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?