חובת בחינה

הרבנות תגבש נהלים למתן תעודות כושר לרבנים

בתגובה לעתירה לבג"ץ התחייבה הרבנות כי לא יינתן פטור מבחינה בכתב לצורך הסמכה לרבנות

בניין המועצה הדתית ובית הדין הרבני בתל אביב, צילום: ori, wikipedia~בניין המועצה הדתית ובית הדין הרבני בתל אביב, צילום: ori, wikipedia~

נהלים חדשים למתן תעודות כושר לרבנים יגובשו ברבנות הראשית. כך הוחלט בעקבות עתירה של תנועת נאמני תורה ועבודה, שדרשה לקבוע תבחינים אחידים, גלויים, ברורים ושוויוניים למתן כשירות לרב שלא נבחן לשם כהונה ברבנות מקומית.

בתשובה לעתירה שהעבירה המדינה לבג"ץ, נכתב כי על פי תקנות שירותי הדת היהודיים, מועצת הרבנות הראשית רשאית לפטור אדם מהבחינות להסמכת רבנים, אם השתכנעה כי הוא תלמיד חכם מובהק. בתשובת המדינה נאמר עוד, כי לאחרונה החלה הרבנות הראשית בגיבוש נוהל חדש בעניין זה, וייתכן כי אישורו ייתר את הצורך לדון בבקשת העותרים. הרבנות התחייבה כי עד לאישור הנוהל החדש לא יינתנו פטורים מבחינה בכתב להסכמה לרבנות.

תנועת נאמני תורה ועבודה עתרה לבג"ץ נגד הרבנות הראשית לפני כחודש. בעתירה דרשה התנועה לקבוע קריטריונים

עו"ד אביעד הכהן: הודעת המדינה מסמלת את הצעד הראשון בדרך לביטולם של מסלולים עוקפי בחינות ברבנות הראשית

אחידים, ברורים ושוויוניים למתן כשירות ("סמיכה") לרב שלא עבר בחינות בכתב ברבנות לשם כהונתו.

התנועה והעומד בראשה, שמואל שטח, אף דרשו להעביר לרשות הציבור שמות של כלל הרבנים שקיבלו תעודת הכשר לכהונת רב עיר ללא שעמדו בבחינה בכתב, מאז שנת 1983 ועד היום.

בא כוח העותרים, עו"ד ד"ר אביעד הכהן, אמר כי "הודעת המדינה מסמלת את הצעד הראשון בדרך לביטולם המוחלט של מסלולים עוקפי בחינות ברבנות הראשית. השוויון והשמירה על טוהר המידות מחייבים מדיניות אחידה ושקיפות מלאה, שבה ייבחנו הכישורים של הנבחן ולא קשריו".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?